Zgłoś swoje uwagi do kursowania autobusów MZK

10 Lipiec 2024
Od września pilotażowo wystartuje nowa linia autobusowa - połączy osiedle Malarzy z osiedlem Kwiatowym na Jędrzychowie. A już 26 lipca, w godz. 9.00-14.00 odbędą się konsultacje społeczne dla mieszkańców - na pętli autobusowej na os. Śląskim. Przyjdź i zgłoś swoje uwagi do kursowania autobusów w tej części miasta.

- Mamy bardzo dobrą wiadomość dla mieszkańców, poprawiamy dostęp do komunikacji publicznej na kolejnych osiedlach i tym samym komfort życia w Zielonej Górze - poinformował na piątkowej konferencji prezydent Marcin Pabierowski. - Dotrzymujemy obietnic z kampanii wyborczej. Planujemy dokupić kolejne autobusy, aby obsłużyć następne osiedla.

Jedno jest pewne, z osiedla Malarzy pojedziemy na Jędrzychów. Nowa linia nr 102 wyruszy pilotażowo od września z pętli przy ul. Wyczółkowskiego. Pojedzie ulicami Chełmońskiego i Malczewskiego na osiedle Malarzy, a następnie na os. Cegielnia (ul. Ceramiczna). Kolejne przystanki na trasie minibusa Karsan to ulice: Łużycka, Zachodnia i Wyszyńskiego. Busik dalej przemieści się łącznikiem przez park Piastowski na ul. Botaniczną i dojedzie na os. Kwiatowe na Jędrzychowie, gdzie zatrzyma się na istniejących przystankach przy ulicach: Mieczykowej, Storczykowej i Liliowej.

Koniec z wykluczeniem

- Mieszkańcy, zwłaszcza starsi, prosili o autobus, który będzie dojeżdżał na osiedle Malarzy - mówiła radna Krystyna Magdziarek.

Radny Dariusz Legutowski nie ukrywał radości. - Od kilku lat zabiegałem o to, aby mieszkańcy osiedla Kwiatowego zyskali połączenie weekendowe. Cieszę się, że już nie będą wykluczeni komunikacyjnie - przyznał D. Legutowski.

Planowane jest uruchomienie około 10 kursów w soboty i niedziele, a rozszerzenie oferty na dni robocze będzie możliwe po zakupach kolejnych minibusów. Mieszkańcy zyskają sześć nowych przystanków na osiedlu Malarzy i dwa na osiedlu Cegielnia. To też powrót do obsługi przystanków na ulicach Łużyckiej i Zachodniej.

- Lokalizację każdego przystanku na trasie skonsultujemy z zielonogórzanami, bo zależy nam na ich opiniach - dodaje prezes MZK Robert Karwacki. - Mamy świadomość, że nie wszyscy będą zadowoleni z naszych propozycji, dlatego ważny jest dialog. Obecnie linia nr 44 dojeżdża na osiedle Kwiatowe, brakuje jednak połączenia weekendowego. Dzięki autobusowi „102” problem ten zostanie rozwiązany.

Chcemy zapytać mieszkańców

Drugim tematem konferencji były najbliższe konsultacje, na które zaprasza Miejski Zakład Komunikacji oraz radni: Andrzej Chłopek i Krystyna Magdziarek.

Radny Chłopek, jeden z inicjatorów konsultacji, podkreślił, że wsłuchuje się w głosy mieszkańców osiedli Śląskiego, Pomorskiego i Mazurskiego. - Mieszkańcy, zwłaszcza starsi, zwrócili mi uwagę, że linia nr 19 dojeżdża prawie pusta na nową pętlę na os. Mazurskim, a nie na osiedle Śląskie - mówił A. Chłopek. - Są też opinie, że „8” i „14” powinny jeździć częściej. Zielonogórzanie proszą o nową linię z os. Śląskiego w kierunku Chynowa i Łężycy. Autobus mógłby pojechać łącznikiem os. Pomorskiego z krajową „trójką” i po drodze zatrzymywać się przy CRS. Wiele osób z dzielnicy kisielińskiej wozi dzieci na basen i autobus byłby potrzebny. Czekamy na mieszkańców i na kolejne propozycje.

(rk)