Zesłańcy Sybiru patronami szkoły

24 Wrzesień 2021
W miniony poniedziałek, w Filharmonii Zielonogórskiej nadano imię Technikum nr 5 i Branżowej Szkole nr 1 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ul. Botanicznej 66.

Decyzję w sprawie nadania szkole imienia Zesłańców Sybiru, podjęła rada miasta. Uchwałę uroczyście odczytał przewodniczący Piotr Barczak.

- Społeczność naszej szkoły po kilkuletnich dyskusjach i przygotowaniach zdecydowała się na nadanie imienia Zesłańców Sybiru Technikum nr 5 i Branżowej Szkole nr 1 - mówiła Bożena Bogucka, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. - Nie można budować przyszłości bez pamięci, prawdy i wybaczania. Pamięć o zesłańcach jest jednym z ważniejszych elementów kształcenia naszej tożsamości narodowej i wychowania patriotycznego. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wyboru autorytetu godnego naśladowania i popularyzacji ideałów, którym Sybiracy byli wierni.

- Ta uroczystość ma dla nas charakter szczególny - przekonywał Wacław Mandryk, prezes Stowarzyszenia Oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze i wiceprezes zarządu głównego w Warszawie. - Spełnia się nasze wieloletnie marzenie, aby jedna z zielonogórskich szkół mogła być nazwana imieniem Zesłańców Sybiru. To dowód na to, że powstał trwały znak pamięci o tragicznych losach narodu polskiego.

Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie zwróciła się do Sybiraków: - Kochani, wiem, że dzisiaj jesteście bardzo szczęśliwi, bo spełniają się wasze oczekiwania. Od zawsze zabiegaliście o pamięć. To wy staraliście się kilka lat temu o postawienie w Zielonej Górze pomnika Matki Sybiraczki. Teraz i uczniowie będą pielęgnować pamięć o tym, co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki