Zakład Gospodarczy dostanie walec i równiarkę

9 luty 2015
- Od grudnia doszedł nam nowy obowiązek, czyli dbałość o byłe gminne drogi. To prawie 170 km głównie gruntowych nawierzchni – informuje Leszek Klim, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarczego.

„Komunalny Zakład Gospodarczy Gminy Zielona Góra z siedzibą w Zawadzie” – to wciąż obowiązująca nazwa firmy kierowanej przez Leszka Klima. - W tej chwili trwają prace nad zmianą statutu KZG. Adam Urbaniak, pełniący funkcję jednoosobowej rady miasta powinien przyjąć nowy statut do końca lutego – tłumaczy dyrektor Klim.

Takie przynajmniej są przymiarki. Nie tylko z powodu „zniknięcia” gminy, czyli dotychczasowego właściciela KZG, ale również z powodu zmiany zakresu zadań zakładu.

Bez wodociągów

Pierwsza poważna zmiana dotyczy gminnych wodociągów i kanalizacji. Do 1 kwietnia będą jeszcze administrowane przez KZG oraz niewielką spółkę „Zielona Góra Media”, również należącą do byłej gminy. Dzień później cała gminna sieć wodno-kanalizacyjna trafi do Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Dzięki temu w „dużej” Zielonej Górze obowiązywać będzie tylko jedna taryfa opłat za wodę i ścieki, wspólna dla wszystkich.

170 km dróg

Druga poważna zmiana dotyczy dróg byłej gminny. To ok. 170 km głównie gruntowych nawierzchni, które przy załamaniu pogody zamieniają się w błotniste potoki.

- Według mnie, dbałość o te drogi pochłonie ok. 90 proc. mojego czasu i energii. Skala zaniedbań jest olbrzymia – zauważa L. Klim. Decyzją prezydenta Janusza Kubickiego, zakład już w marcu wzbogaci się o własny walec i równiarkę drogową. Na ten cel z budżetu miasta zostanie wydanych ok. 850 tys. zł. Przetarg na dostawę nowego sprzętu już ogłoszono. Maszyny pod dach zakładu powinny trafić do końca marca. Akurat z początkiem wiosennego sezonu naprawczego…

Naprawa dachów

Zakład wciąż odpowiada za stan komunalnych budynków mieszkaniowych. Gmina była właścicielem ok. 30 budynków ze 142 mieszkalnymi lokalami. To prawie 6,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. KZG odpowiada nie tylko za ich bieżące utrzymanie, ale również za remonty. Ostatnio na osiedlu Dworskie 22, w Ochli, za ok. 600 tys. zł wymieniono dach oraz okna. Ten sam budynek czeka jeszcze na remont elewacji. Przewidywany koszt – ok. 150 tys. zł. To tylko przykład, bo remontowych potrzeb jest znacznie więcej.

Cmentarze

Do byłej gminy należało 10 cmentarzy. Dziś należą do miasta. KZG odpowiada za porządek na tych nekropoliach. - Dla mieszkańców dzielnicy Nowe Miasto powinno być ważne to, że nie likwidujemy starych grobów, za które nikt nie zapłacił po upływie 25 lat od pierwotnego pochówku – podkreśla dyrektor Klim.

Jeśli grób jest zadbany, jeśli widać, że ktoś się nim opiekuje, wówczas KZG powstrzymuje się od likwidacji. – Na naszych cmentarzach jest jeszcze sporo miejsca. Upłyną długie lata, zanim zabraknie wolnych kwater – dodaje dyrektor.

Świetlice

Administrowanie 11 świetlicami wiejskimi to codzienne zadanie KZG. Na szczęście już tylko jedna z nich czeka na remont wnętrza – w Zatoniu. - Nie mamy żadnego problemu z bieżącym utrzymaniem świetlic. Mieszkańcy bardzo o nie dbają. To w nich koncentruje się życie każdej wsi – zapewnia L. Klim.

Interwencje

Komunalny Zakład Gospodarczy mieści się w Zawadzie, przy ul. Szkolnej 18. Jeśli szukamy pomocy, np. w przypadku awarii instalacji wodnej lub elektrycznej, można skorzystać z dwóch numerów dyżurnych telefonów: 68 321 22 13 lub 68 321 12 79. Po 15.00 telefony odbiera dyżurny, po rozpoznaniu problemu przekierowuje zgłoszenie do właściwego pracownika KZG.

W przypadku zgłoszeń dotyczących gminnych dróg, obowiązuje inny nr tel.: 68 45 64 203. Dzwonić można od 7.30 do 15.30, od poniedziałku do piątku, lub wysłać zgłoszenie, np. o niebezpiecznej dziurze w drodze, na adres: drogi@um.zielona-gora.pl.

(pm)