Zrzutka na droższą rowerostradę

13 Maj 2022
Jazda rowerem bywa drogą przez mękę. Dobrze wiedzą o tym ci, którzy próbują pokonać odcinek z Nowej Soli przez Otyń do Zielonej Góry-Zatonia. Samorządy Lubuskiego Trójmiasta chcą dołożyć pieniądze do budowy ścieżki, która rozwiąże ten problem.

Starej „trójki” w Niedoradzu nie można polecić rodzinom z dziećmi na majowy wypad rowerowy. Jazda pomiędzy ciężarówkami to raczej propozycja dla wielbicieli sportów ekstremalnych. Nowa ścieżka, lekarstwo na te uciążliwości komunikacyjne, rodzi się w bólach. Początkowo były problemy z pozyskaniem funduszy na inwestycję. Powiat nowosolski, lider projektu, dostał jednak 11 mln 700 tys. zł na około 11 km ścieżki, która poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. Wkład własny zapewniły zainteresowane samorządy: miasto Zielona Góra - 2 mln zł, miasto Nowa Sól - 1 mln zł, gmina Otyń - 700 tys. zł i powiat nowosolski - 300 tys. zł.

Po przetargu okazało się, że ścieżka będzie o 7 mln zł droższa. Na spotkaniu pod koniec kwietnia partnerzy samorządowi ustalili, że solidarnie dorzucą się do zadania. W porozumieniu uwzględniono m.in. takie czynniki jak liczba mieszkańców z danego samorządu, którzy potencjalnie skorzystają z trasy łączącej ścieżkę „Kolej na Rower” z siecią ścieżek zielonogórskich. Ostatecznie miasto Zielona Góra powiększy swój wkład do 5,5 mln zł, Nowa Sól do 3 mln zł, gmina Otyń do 1,5 mln zł i powiat nowosolski do 1 mln zł.

- To ważna inwestycja dla Zielonej Góry, Nowej Soli i gminy Otyń - przekonuje Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry. - Nowosolanie i zielonogórzanie mają dostęp do bardzo dobrych ścieżek rowerowych, ale ta sieć się nie spina. Ścieżka z Nowej Soli do Zielonej Góry poprawi bezpieczeństwo rowerzystów i sprawi, że zyskają kolejną atrakcyjną trasę. Decyzję w sprawie dołożenia brakującej kwoty na ten projekt podejmie w maju zielonogórska rada miasta.

Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli zwraca uwagę, że wspólna inwestycja samorządów to dowód na skuteczność dialogu. - Zawsze warto ze sobą rozmawiać dla dobra mieszkańców. Szkoda, że nie wszyscy samorządowcy w naszym województwie to rozumieją. Cieszę się, że podczas spotkania solidarnie zdecydowaliśmy się dorzucić do tej bardzo ważnej inwestycji, która znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do radnych - podkreśla J. Milewski.

Radość jest też w Otyniu. - Ta inwestycja to nie tylko budowa bezpiecznej, ponad 11-kilometrowej rowerostrady, ale też związane z tym przebudowy ulic Zielonogórskiej i Kochanowskiego w Niedoradzu - mówi Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia.

Te zmiany muszą być zatwierdzone w maju przez rady miast Zielona Góra, Nowa Sól i Otyń oraz radę powiatu nowosolskiego.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki