Wieniec jedzie do Belwederu

10 Wrzesień 2021
Wieniec z Zatonia wygrał konkurs podczas dożynek wojewódzkich w Żaganiu. W nagrodę, 19 września zostanie pokazany na uroczystościach organizowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Najpierw dzieło z Zatonia zwyciężyło w konkursie na najpiękniejszy wieniec tradycyjny - podczas święta plonów w Zielonej Górze. Autorzy - Monika i Krzysztof Sadeccy - mierzyli jednak wyżej. I wygrali na dożynkach wojewódzkich! Teraz wieniec pojedzie na dożynki organizowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę - 19 września, w Belwederze.

- To dla nas wielkie wyróżnienie i zaskoczenie - mówi K. Sadecki. - Przyznam, że kiedy usłyszałem tę wiadomość, byłem w szoku. Jeszcze nigdy zielonogórski wieniec nie zakwalifikował się na dożynki u prezydenta RP.

- Musimy teraz delikatnie poprawić wieniec, uszkodzone podczas transportu kwiatki - dodaje sołtys. I podkreśla, że nie byłoby sukcesu, gdyby nie pomoc rodziny. - To precyzyjna, wspólna robota. Jako spawacz z wykształcenia, przygotowałem konstrukcję. Córka, która ukończyła kurs florystyczny, wpadła na pomysł zrobienia wieńca. W jego przyozdobieniu pomogła druga córka - opowiada.

Gratulacje należą się także paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Krepie, których dzieło zajęło na dożynkach wojewódzkich drugie miejsce w konkursie na wieniec współczesny.

(rk)