W Zatoniu straciliśmy piękne drzewa

17 Styczeń 2014
Wystarczyło kilka dni, by bezpowrotnie zniknęła z naszego krajobrazu część zwierzyńca.

Ten położony na obrzeżach naszej wsi obszar, wyszczególniony był już na mapach w połowie XIX w. Zwierzyniec (Thiergarten) to teren, na którym trzymano w klatkach i wolierach dzikie leśne zwierzęta. Stanowił on integralną całość wraz z pałacowym parkiem, a łączyła je lipowa aleja. Przez boczną, tzw. „psią bramę”, wychodzono z parku do zwierzyńca na polowania.

Na tym terenie do dzisiaj znajdują się malownicze, meandryczne cieki wodne ze sztucznie ukształtowanymi wysepkami, kamienne mostki, wzniesienia po dawnych pawilonach, ale przede wszystkim piękny, mieszany starodrzew.

Wielkie stare dęby, buki, świerki i klony zostały wycięte, choć teren ten nie był miejscem upraw leśnych. Niestety kompletnie niezrozumiałą decyzją, w majestacie prawa (teren zwierzyńca przez zaniedbanie nie został objęty żadną formą ochrony) spora część drzew zniknęła w przeciągu 10 dni.

Pośpiesznie wywożono na bieżąco wiekowe drzewa, by nie kłuły w oczy swoją wielkością. Zmasakrowano ciężkim sprzętem dawne aleje. Równolegle z pracami leśnymi trwają obecnie prace regulujące bieg strumienia Dłubnia. Prawdopodobnie wtedy zniszczono połowę zabytkowego mostu ceglanego z pięknymi, ceramicznymi kulami. Po moście tym wjeżdżało się do zwierzyńca od strony zachodniej.

Straciliśmy bezpowrotnie spory kawał leśnego uroczyska. Na jego miejsce posadzą pewnie wkrótce w rzędach drzewka i ogrodzą płotem, aby nikt już nie kwestionował, czy to jest teren zabytkowy czy uprawy leśnej. Dziwi fakt, że tak wyjątkowy teren, również z punktu widzenia historii leśnictwa i łowiectwa, ręką leśników został zgładzony. Czy zysk ze sprzedaży tych starych drzew jest w stanie usprawiedliwić takie barbarzyństwo? Dwustuletnią ruinę, jak są pieniądze, można odbudować w dwa lata. Na dwustuletnie drzewo, bez względu na dysponowane fundusze, trzeba czekać dokładnie dwieście lat.

Jarosław Skorulski

Więcej: www.naszezatonie.org.pl

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki