Rośnie już drzewo Joanny

28 Maj 2021
Na początku kwietnia prywatni sponsorzy posadzili w Parku Książęcym piękny rododendron o imieniu Anna. Teraz ozdobne drzewo wkopała Joanna Jakuć. Każdy może dołożyć swoją zieloną „cegiełkę”.

- Ja wybrałam drzewo. Dokładnie mówiąc ambrowiec amerykański - wyjaśnia Joanna Jakuć. - Bardzo lubię to miejsce. Przyjeżdżałam tutaj już wcześniej, zanim park odnowiono. Teraz bywam w Zatoniu bardzo często. Gdy przeczytałam o akcji, postanowiłam się do niej przyłączyć i zostać fundatorką drzewa. Chciałam zostawić swój ślad w tym magicznym miejscu.

I zrobiła to - w miniony poniedziałek. Wtedy posadziła swoje drzewo. Wcześniej w wykopie robotnicy ustawili roślinę i przysypali ją ziemią. Ostatnie prace przypadły fundatorce. Pani Joanna na co dzień porusza się o kulach albo jeździ na wózku - wstała z niego, żeby szpadlem wykonać ostatnie prace.

- Trzeba to zrobić dokładnie. To będzie wspaniałe drzewo - śmiała się.

Stojąca obok Agnieszka Kochańska, architekt krajobrazu, kiwała głową. To ona zaprojektowała rewitalizację parku i teraz dba o rosnące tu rośliny oraz nowe nasadzenia.

- Ambrowiec amerykański to bardzo ozdobne drzewo. Może osiągnąć 20 metrów wysokości. Ma piękne liście. Szczególnie imponująco wygląda jesienią, gdy liście nabierają bordowo-fioletowego koloru - dodała A. Kochańska.

J. Jakuć to kolejna zielonogórzanka biorąca udział w akcji „Mecenat Zatoński”. To projekt adresowany do wszystkich, którzy chcą wesprzeć działania związane z pracami rewitalizacyjnymi na terenie parku i pałacu w Zatoniu. Można ufundować ozdobne drzewa, krzewy lub sfinansować jakieś inne prace w parku. Dba o to Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino. Szczegóły na stronie internetowej fundacji.

Każdy mecenas może nadać imię drzewom czy krzewom nasadzonym w ramach akcji. Przypominać o tym będzie specjalna tabliczka.

- Skoro jest już rododendron Anny, to ja również nawiążę do swojego imienia - stwierdziła J. Jakuć. - Mamy w Zatoniu już łąkę Joanny, to dojdzie do niej ambrowiec Joanny.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki