Park otwarty, uroczystości odwołane

16 Październik 2020
Koronawirus storpedował otwarcie Parku Książęcego w Zatoniu. Żadnych oficjalnych uroczystości nie będzie. Park jest jednak cały czas dostępny. Działająca w nim kawiarnia również. Zaprasza we wszystkie dni tygodnia.

- Nie tak sobie wyobrażaliśmy moment otwarcia. Miałem nadzieję, że się nam uda i epidemia nie storpeduje planów – wzdycha Jarosław Skorulski, szef Stowarzyszenia Nasze Zatonie. – Miała być konferencja, dwa koncerty, historyczny przemarsz. Nic z tego. W obecnej sytuacji nie ma sensu narażać zielonogórzan. Jakąś fetę z „fajerwerkami” urządzimy może na wiosnę. Ale park można zwiedzać.

Trzeba pamiętać, że park w Zatoniu to najcenniejsze tego typu założenie w Zielonej Górze i okolicy. To tutaj, po wyjeździe z Francji w 1840 r. zamieszkała księżna Dorota Talleyrand-Perigord. Na jej zlecenie przebudowano pałac. I to księżna wynajęła Petra Lenne, królewskiego architekta ogrodniczego pracującego na dworze Hohenzollernów, by zaprojektował park w Zatoniu. Mistrz stworzył park w stylu angielskim z charakterystycznymi alejkami i zakolami. Głównym elementem założenia stała się wielka łąka Joanny z rosnącym na niej dębem Talleyranda.

Po wojnie park zarósł i stracił pierwotny charakter. Jego rewitalizację zaprojektowała Agnieszka Kochańska, która ocenia, że jeszcze trzeba przynajmniej kilku lat, by posadzone rośliny (np. kwiaty) urosły i nadały mu odpowiedni charakter. Jednak już teraz Zatonie zachwyca. Można to sprawdzić w każdej chwili.

- W sobotę, 17 października, poprowadzimy kilka wycieczek. Trzeba się było wcześniej zapisać. Przewodnicy będą ubrani w stroje z epoki. Pojawi się księżna Dorota i pałacowy ogrodnik – zdradza J. Skorulski, który wcieli się w postać Augusta Talleyranda-Perigord, syna księżnej Doroty. To on dobudował do pałacu oranżerię. Dzisiaj pałac jest trwałą ruiną, natomiast oranżeria została odbudowana i mieści się w niej kawiarnia.

Proponowane słodkości, np. deser Delfinka czy ciastka Kule Talleyranda powstały na zamówienia zatońskiej kawiarni i będą do kupienia tylko w tym miejscu. – Inspiracją do ich stworzenia były autentyczne dokumenty dotyczące księżnej Doroty. Sprawdził je dla nas Zbigniew Bujkiewicz z Archiwum Państwowego, gdzie zachowały się przepisy dworskich kucharzy, głównie obiadowe – wyjaśnia Maria Idzikowska, która prowadzi kawiarnię. W lokalu również mają się odbywać wydarzenia artystyczne.

- Zapraszam na wyśmienitą kawę – śmieje się M. Idzikowska. Kawiarnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 15.30-19.00, w piątki od 15.00 do 20.00, w soboty i niedziele od 11.00 do 20.00.

Zmrok nie powinien być dla spacerowiczów przeszkodą, bo teren wokół pałacu i prowadzące do niego alejki zostały oświetlone. Podobnie jak parking przy ul. księżnej Doroty (droga w kierunku Marzęcina). Przy nim stoi budynek informacji turystycznej. – Właśnie rozpoczynamy działalność – informuje Hubert Małyszczyk, szef Visit Zielona Góra. Placówka będzie czynna przez pięć dni w tygodniu, od środy do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

W godzinach otwarcia kawiarni i informacji turystycznej czynne będą znajdujące się w nich bezpłatne toalety.

Przez kilka tygodni, w ruinach pałacu będzie można obejrzeć wystawę ukazującą park i pałac 100 i 50 lat temu - w czarno-białej fotografii. Natomiast w soboty będą odbywać się spacery z przewodnikami o pełnych godzinach - od 11.00 do 16.00. Obowiązują zapisy mailowe, adres: info@visitzielonagora.pl. Gdy zamykaliśmy ten numer „Łącznika” było jeszcze kilka wolnych miejsc.

(tc)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki