Park Książęcy zbiera laury

26 Listopad 2021
Park otrzymał wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany”, w kategorii Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu. Nagrodę odebrał w miniony poniedziałek Jarosław Skorulski, prezes Stowarzyszenia „Nasze Zatonie”.

Park, który uwielbiają odwiedzać zielonogórzanie, zachwycił też profesjonalistów zajmujących się zabytkami. - Kapituła konkursowa wyróżniła miasto Zieloną Górę za rewaloryzację parku i architektury ogrodowej, która przywróciła integralność całego założenia pałacowo-parkowego oraz historyczne wartości krajobrazu kulturowego - w uzasadnieniu napisali członkowie jury. O zdobytym w prestiżowym konkursie wyróżnieniu będzie przypominała pamiątkowa tablica, która już niedługo pojawi się w parku. - Usłyszałem dużo ciepłych słów i komplementów na temat Zatonia. Komisja pamiętała, że dostaliśmy też wyróżnienie w konkursie dwa lata temu za zabezpieczenie ruin pałacu. Kolejna nagroda tylko potwierdza, że miasto podjęło słuszną decyzję i postawiło na odpowiedni obiekt, który podoba się nie tylko mieszkańcom, ale zyskał też uznanie wśród fachowców - podkreślał Jarosław Skorulski.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw, a jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach. - Składamy podziękowania dla samorządów. To dzięki nim zniszczone zabytki mogą odzyskać świetność. Zachęcają mieszkańców do zwrócenia uwagi, że tuż obok nich jest obiekt, który był świadkiem historii - mówiła prof. Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Członkowie kapituły konkursowej podkreślali, że zabytki mają też warstwę niematerialną, przypominają nam o ludziach, wydarzeniach, pielęgnują wspomnienia. - Zabytek może być niepozornym obiektem, to nie tylko gotyckie kościoły. Pamięć ludzka potrzebuje zabytku, żeby móc się na czymś oprzeć, potrzebujemy go, żeby właściwie rozpoznać siebie - dodał Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. B. Skaldawski odwiedził Zatonie przed rozpoczęciem rewitalizacji parku, widział od jakiego punktu zaczynają się prace, tym bardziej był pod wrażeniem efektu końcowego.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki