Pałac Doroty w różnych szatach i latach

26 Marzec 2021
„4 pory roku w Zatoniu” – tak nazywa się konkurs fotograficzny poświęcony Parkowi Książęcemu. Znamy wyniki pierwszego, zimowego etapu.

- Dostaliśmy mnóstwo wspaniałych zdjęć, przez co wybór był naprawdę trudny, ale udało się wyłonić troje laureatów - piszą organizatorzy na facebookowej stronie Park Książęcy Zatonie (@parkzatonie), prowadzonej przez Visit Zielona Góra.

Autorami wyróżnionych prac są: Katarzyna Jankowiak - „Klejnoty Zatonia - zimowa perełka” (zdjęcie prezentujemy obok); Kamila Poźniak - „Mglisty poranek”, Paweł Mały - „Śnieżne ruiny”.

„4 pory roku w Zatoniu” to konkurs wieloetapowy. W każdym etapie wybierane są trzy zwycięskie prace, które będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, pod koniec roku, w parkowej kawiarni Cafe Orangerie. Wtedy też autorzy otrzymają nagrody.

Pierwszy etap - zima - już za nami. Teraz kolej na etap wiosenny, ruszył 21 marca. To dzień, w którym topi się marzannę.

- Zapytacie pewnie, czy w ten sposób pierwszy dzień wiosny obchodziła także księżna Dorota? - piszą pracownicy Visit. - Mimo tego, że w parku znajdują się dwa stawy (w tym jeden Wielki!), niestety, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy tak właśnie było. Jesteśmy jednak przekonani, że w taki dzień jak dzisiaj wybrałaby się na spokojny spacer alejkami Książęcego Parku. I również was gorąco do tego zachęcamy.

Oczywiście przy okazji warto robić zdjęcia. My prezentujemy fotografie robione właśnie od strony stawu. Te współczesne i zrobione pod koniec XIX wieku. Wówczas zamieszkany pałac nie był ruiną jak dzisiaj. Okazuje się, że pewne plenery dla fotografów są ponadczasowe.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki