Nagroda i medal za rewitalizację

23 Kwiecień 2021
To niecodzienny widok - zadowolony wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk obserwujący, jak krople deszczu odbijają się od szklanego dachu przypałacowej szklarni. Budynek jest jednym z elementów odnowionego parku w Zatoniu. Czekają nas kolejne inwestycje.

- Długo dyskutowaliśmy z projektantem Pawłem Kochańskim, jak zabudować ten trejaż, by osłonić ludzi od wiatru i deszczu, a jednocześnie, jak ma funkcjonować, gdy będzie piękna pogoda. Jak widać, konstrukcja się sprawdza - mówił K. Kaliszuk. W miniony wtorek, około godz. 14.00, w Zielonej Górze padał rzęsisty deszcz. W tym samym czasie, w Parku Książęcym w Zatoniu, wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć wręczała władzom miasta nagrodę „Lubuskie Konserwacje” edycja 2021 - za kompleksowe prace związane z zabezpieczeniem ruin pałacu, odbudowę oranżerii i konserwacją jej wystroju malarskiego i architektonicznego oraz rewaloryzację parku pałacowego.

To miejsce i prowadzone w nim prace wielokrotnie opisywaliśmy w „Łączniku”. Jeszcze zanim prace zakończono, Zatonie stało się modnym miejscem. W pogodne weekendy przyjeżdżają tu tłumy. Odnowa to strzał w dziesiątkę.

- Właśnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Przy takiej okazji nie sposób nie mówić o ludziach, bo oni odgrywają ogromną rolę, troszcząc się o zabytki - mówiła B. Bielinis-Kopeć. - Zacznę od Jarosława Skorulskiego. Wszyscy, którzy znają współczesną historię Zatonia i są związani z tym miejscem wiedzą, jaką ogromną rolę odegrał jako społecznik. Zainicjował powstanie Stowarzyszenia Nasze Zatonie. Dzięki determinacji spełnił nie tylko swoje marzenia, ale marzenia wielu z nas.

To m.in. dzięki jego uporowi park został odnowiony. Docenił to minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przyznając J. Skorulskiemu brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczył go wicewojewoda Wojciech Perczak.

- Miasto powinno mieć galerię ludzi pozytywnie zakręconych i prezentować w niej takie osoby jak laureat - żartował wicewojewoda.

J. Skorulski przypomniał historię pałacu i ludzi, którzy go budowali, poprawiali, a później zabezpieczali ruiny pałacu i przywracali świetność zapuszczonemu parkowi. Dziękował m.in. wiceprezydentowi Kaliszukowi, Agnieszce Kochańskiej (projekt odnowy parku), P. Kochańskiemu (projekty małej architektury) i konserwatorom zabytków. - Ironia losu. Dziesięć osób, które bardzo mocno przyczyniły się, by to miejsce wyglądało tak, jak wygląda, a nagrodę zgarnął Jarek z Zatonia - żartobliwie podsumował J. Skorulski.

Następnie B. Bielinis-Kopeć wręczyła pamiątkową statuetkę wiceprezydentowi Kaliszukowi, bez którego zabiegów rewitalizacja parku nie byłaby możliwa. - Może w przyszłości uda się na przykład zadaszyć ruiny pałacu, bo jak widzimy, gdy pada deszcz, zostają one wyłączone z użytkowania - mówiła.

- Nie spotkalibyśmy się tutaj dzisiaj, gdyby nie fakt, że przed ośmiu laty prezydent Janusz Kubicki powiedział, że duży może więcej i trzeba połączyć miasto i gminę. To miejsce do dzisiaj należy do lasów państwowych. Sama gmina nigdy nie miałaby szans, by taki projekt zrealizować, kosztował ponad 20 mln zł, połowa to unijne pieniądze - tłumaczył wiceprezydent.

K. Kaliszuk jest przekonany, że w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej pozyskamy kolejne pieniądze, chociażby na tę część parku, która obecnie nie podlegała zmianom.

- Jesteśmy po rozmowach z panią dyrektor Gośniewską-Kolą z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Mamy nadzieję, że uzyskamy kilkadziesiąt hektarów terenu wokół parku, które przeznaczymy na parkingi, tereny rekreacyjne i place zabaw - dodał K. Kaliszuk. Dwie działki są położone przy drodze do Marzęcina. To potencjalne miejsce na dwa parkingi po około 100 miejsc. Trzeci, największy, wraz z częścią rekreacyjną miałby powstać po drugiej stronie parku.

Podczas uroczystości srebrną odznakę za „Opiekę Nad Zabytkami” otrzymała Karolina Idryjan, która również zajmowała się Zatoniem.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki