Książę Aleksander oprowadzał gości

23 Październik 2020
Towarzyszyła mu księżna Dorota i pałacowy ogrodnik. W weekend oprowadzili po Parku Książęcym w Zatoniu kilkanaście wycieczek. Goście dosłownie pochłonęli 600 deserów i ciastek w pałacowej kawiarni. I kupiliby więcej, ale frykasy się skończyły.

Ktoś miał wątpliwości, że otwarcie po rewitalizacji parku w Zatoniu będzie hitem jesieni? Jest hitem. A kawiarnia w odbudowanej oranżerii bije rekordy frekwencji.

- W niedzielę pomagałem koleżankom. Zużyliśmy 10 litrów mleka dodawanego do parzonej kawy. Poszło 600 deserów i ciastek. Sprzedalibyśmy więcej, ale w niedzielę o 17.00 skończyły się zapasy. Do 20.00 serwowaliśmy tylko kawę i napoje. Wciąż byli goście – opowiada zadowolony Jarosław Skorulski, prezes Fundacji Ogrody Kultury, która prowadzi kawiarnię.

Lokal cieszył się powodzeniem z trzech powodów. Otwarto go w piątek, znajduje się w pięknie odnowionej oranżerii z XIX wieku i serwuje unikatowe wyroby. Słodkości nawiązują do XIX-wiecznych receptur z dworu księżny Doroty Talleyrand-Perigord, która była właścicielką pałacu i zleciła założenie parku. Projekt parku wykonał słynny Peter Lenne, królewski architekt ogrodniczy pracujący na dworze Hohenzollernów. Jego portret wisi w kawiarni w salce, w której umieszczono bar. Na drugim portrecie możemy podziwiać księcia Aleksandra Talleyrand- Perigord, syna księżnej Doroty. To on zbudował oranżerię.

- Chyba niezbyt jestem do niego podobny – śmieje się J. Skorulski, który w sobotę i niedzielę wcielił się w postać księcia Aleksandra. W surducie, cylindrze i z laską w dłoni oprowadzał turystów po parkowych alejkach, opowiadając o jego historii. Inne grupy prowadzili pracownicy Visit Zielona Góra: Monika Drozłowska (jako księżna Dorota) i Hubert Małyszczyk (jako ogrodnik).

- Było duże zainteresowanie. Oprowadzanie będziemy kontynuować. Od 7 listopada wprowadzamy stałe terminy. W soboty, o 17.00 będzie nocne oprowadzanie, w niedziele zapraszamy o 11.00. Przewodnicy będą w kostiumach z epoki. Zapisy na: parkzatonie@visitzielonagora.pl – dodaje H. Małyszczyk.

Zatońska informacja turystyczna znajduje się na skraju parku. Tutaj jest również parking i toaleta. Informacja działa przez pięć dni w tygodniu, od środy do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Kawiarnia jest czynna codziennie: poniedziałek - czwartek, w godz. 15.30-19.00, piątek - w godz. 15.00-20.00, sobota-niedziela, w godz. 11.00-20.00.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki