Zaszczepisz się w hali sportowej

23 Kwiecień 2021
Do listy punktów, w których odbywają się szczepienia w Zielonej Górze, od środy, 28 kwietnia, dołączy hala lekkoatletyczna. Rząd przygotował też zmiany w Narodowym Programie Szczepień.

Zdecydowane przyspieszenie szczepień to cel rządu na najbliższe tygodnie. Według nowych wytycznych, od przyszłego tygodnia, każdego dnia uruchomione będą zapisy dla dwóch roczników, a od 7 maja - dla trzech. - Dodatkowo 28 kwietnia odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz dostępny w pierwszym kwartale tego roku. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki - czytamy na stronie gov.pl/szczepimysie. Obecny program zakłada, że do 9 maja wszyscy chętni zostaną zarejestrowani na szczepienia. Wprowadzono też rozporządzenie, które mówi o niemarnowaniu szczepionek. - W razie ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się jej wykorzystanie u osoby powyżej 18. roku życia - potwierdził Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Żeby móc szczepić jeszcze więcej osób, w ubiegłym tygodniu zostało uruchomionych kilkanaście punktów szczepień powszechnych. W województwie lubuskim taki punkt otwarto w Żarach. Zielona Góra również była przygotowana. Do tego celu przeznaczyła halę lekkoatletyczną MOSiR, przy ul. Sulechowskiej 37. Od środy, 28 kwietnia, ruszy tam kolejny w mieście punkt szczepień. Hala jest traktowana jako dodatkowa, czwarta już lokalizacja podmiotu szczepiącego, jakim jest Aldemed. Na początku punkt będzie czynny dwa dni w tygodniu: w środy w godz. 8.00-14.15 oraz w czwartki w godz. 13.00-18.00. - Jeśli dostaniemy więcej dawek szczepionek, hala będzie działała również w inne dni. Będziemy dostosowywać się do bieżących potrzeb - informuje Mirosław Szwed, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. szczepień.

Rejestracja na szczepienia odbywa się telefonicznie poprzez ogólnopolską infolinię, nr 989; aplikację pacjent.gov.pl oraz osobiście w siedzibach Aldemedu przy ul. Towarowej 20 i al. Niepodległości 1. - Nasze call center nie prowadzi rejestracji telefonicznej na szczepienia przeciw COVID-19 - przypomina Aldemed.

Miasto planuje również otwarcie punktu drive-thru. Prace zostały już rozpoczęte, jednak start uzależniony jest od otrzymania akredytacji od ministerstwa zdrowia i NFZ. Punkt ten działałby na parkingu nowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej, a podmiotem szczepiącym byłaby Poliklinika Zielonogórska.

W środę po południu minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował o zasadach obowiązujących w przyszłym tygodniu. Powraca regionalizacja obostrzeń. W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35 (w tym w woj. lubuskim), obostrzenia będą nieco poluzowane. Od poniedziałku, 26 kwietnia uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki w trybie hybrydowym, otwarte będą salony kosmetyczne i fryzjerskie. Pozostałe zasady bezpieczeństwa zostają utrzymane.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki