Zapraszamy do zabawy w minizoo!

11 Kwiecień 2014
W prawo, w lewo i do góry! Maleńkie surykatki bezustannie się rozglądają. Wypatrują już pierwszych gości... Nie zawiedźcie ich! Przyjdźcie w sobotę do Bajkowej Zagrody przy ul. Botanicznej. Z okazji otwarcia minizoo czeka na Was moc atrakcji!

Minizoo przy ul. Botanicznej otwiera podwoje! Tuż przy wejściu przywita was gadające drzewo. Kto wie, może opowie bajkę? Jedno jest pewne – buzia mu się rzadko zamyka! Drogowskazy pokażą kierunek kolejnych atrakcji. Zobaczycie łagodne daniele, wszędobylskie surykatki, dostojne pawie, maleńkie kózki, tęczowe papugi... Zapraszamy najmłodszych do Bajkowej Zagrody. W ten weekend wstęp wolny. W sobotę, od 11.00, czekają dodatkowe atrakcje!

- Przy Ogrodzie Botanicznym powstała bajkowa kraina. To świat pełen magii, stworzony specjalnie dla dzieci. Więc i posłaniec, którego wysyłam do najmłodszych mieszkańców z zaproszeniem, też jest magiczny! – uśmiecha się tajemniczo prezydent Janusz Kubicki.

Posłaniec pojawia się w środę w przedszkolu „Jacek i Agatka”, ma piękną suknię i złotą koronę. Na rękach trzyma maleńką owieczkę. W orszaku idzie siedmiu rosłych krasnali. – Hej ho! Powitajcie Królewnę Śnieżkę! – wołają gromko przebrani uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych. – Dzień dobry, dzieci, chcę was zaprosić w wyjątkowe miejsce – wita malców Śnieżka, w której postać wcieliła się wiceprezydent Wioleta Haręźlak. – Spotkacie tam mnóstwo zwierzątek, uroczych jak ta owieczka. Będę na was czekała, w sobotę, od godz. 11.00. Bo bez was nie uda się otworzyć Bajkowej Zagrody. Tylko dzieci mogą przeciąć wstęgę do tej krainy.

Przedszkolaki zapewniły chórem, że na otwarcie minizoo przybędą. I namówią rodziców, i dziadków, i kolegów, i koleżanki...

A teraz zdradzimy Wam pewien sekret. To nie jest tak, że do magicznej krainy chcą wejść tylko dzieci. Dorośli też o tym marzą! Jedynie wstydzą się o tym głośno powiedzieć... Dlatego i my, w te pędy pośpieszyliśmy na tyły Ogrodu Botanicznego, gdzie znajduje się wejście do Bajkowej Zagrody. I co? Udało nam się podejrzeć przygotowania do wielkiego otwarcia. Ha!

Wita nas drzewo. Na razie milczące, ma się odezwać dopiero w sobotę, na powitanie dzieci. – Zapewniam, że gada. I to dużo! – śmieje się Marcin Walasek, przedstawiciel firmy Malpol, zarządca minizoo. – Opowiada bajki, ogólnie buzia mu się nie zamyka.

Drogowskazy kierują nas do innych atrakcji. Oprócz tradycyjnych placów zabaw ze zjeżdżalniami, huśtawkami, ściankami wspinaczkowymi, kuszą kolorowe grzybki, dyniowa karoca, domek z piernika – można wejść, ukryć się, co komu do głowy przyjdzie!

Jednak, bez dwóch zdań, największą atrakcją są żywi mieszkańcy Bajkowej Zagrody. A że już tu są, świadczy gwar i ruch dookoła. Papugi głośno skrzeczą i prezentują wielobarwne piórka. – Ta duża, szmaragdowa, to kragen, potrafi dziobem zgniatać orzechy – objaśnia pan Marcin. – A tam, w środku, schowała się nasza pięknotka, ara Chico.

Tuż obok mają swój „domek” pawie. Dwie niepozorne panie i jeden pan, dostojny, niebieski, z dłuuugim ogonem. Niestety, nie chciał dziś rozłożyć go w wachlarz. Może trzyma tę niespodziankę na otwarcie, w sobotę?

Niedaleko niespokojnie krąży po wybiegu tryk – rogaty samiec owcy kameruńskiej. Denerwuje go nasza obecność? – Nieee! Jest niecierpliwy, bo czeka na swoją żonę, wkrótce ma do niego dołączyć – tłumaczy Robert Pałka, kierownik minizoo z firmy Malpol.

Łagodne daniele – byk Kuba i kotna łania Jagódka, oswoiły się już na tyle, że można je nawet nakarmić. Jak podać rogaczowi jabłuszko, pokazuje nam Monika Wróbel, zootechnik, która opiekuje się wszystkimi mieszkańcami obiektu.

I wreszcie docieramy do wybiegu, którego lokatorzy sprawili nam najwięcej radości! Maleńkie, ruchliwe surykatki o mokrych, czarnych ślepkach. Przyjechały do nas z zaprzyjaźnionego zoo w Cottbus. Kręcą bezustannie główkami, przykucają, prostują się, zbiegają z piaszczystej górki, co chwila zmykają do podgrzewanego domku... Trudno za nimi nadążyć. Są urocze!

- W minizoo zamieszka łącznie 14 gatunków zwierząt – zapowiada M. Walasek. - Pojawią się jeszcze bażanty, kózki miniaturki, w dwóch stawach będą pływały ozdobne ryby, zadomowią się kaczki mandarynki i karolinki...

Dość gadania! Trzeba to po prostu zobaczyć... My już uciekamy, żeby zwierzęta mogły się spokojnie przygotować na wasze odwiedziny! Uroczyste otwarcie Bajkowej Zagrody w sobotę, 12 kwietnia, o godz. 11.00. W tym dniu na dzieci będą czekać także dmuchane zabawki, gry zręcznościowe, postacie z bajek. W niedzielę, 13 kwietnia, wstęp do Bajkowej Zagrody także będzie wolny. Później za bilet dzieci zapłacą złotówkę, dorośli 2 zł.

(dsp, kg)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki