Zamontuj budkę dla jerzyka

23 Kwiecień 2021
Miasto chce rozdać zielonogórzanom 200 budek lęgowych dla jerzyków. - Zamontowaliśmy je również na dachu wieżowca urzędu miasta przy ul. Podgórnej. Razem możemy zwiększyć populację tych pożytecznych ptaków - zachęca prezydent Janusz Kubicki.

W lotniczych umiejętnościach nie mają sobie równych. Te wyjątkowe ptaki spędzają w powietrzu niemal całe życie. Jedzą, piją, śpią - wszystko w locie. Są niezwykle potrzebne w miastach, bo żywią się uciążliwymi dla nas komarami. Możesz pomóc zwiększyć ich populację!

Gdy w letnie popołudnie uniesiesz głowę i spojrzysz w niebo, masz dużą szansę zobaczyć szaloną gonitwę jerzyków. Latają nad dachami, wirują wokół kominów i donośnym głosem dają znać o swojej obecności. Ten gatunek ptaków, przypominający kształtem sierp, wcześniej zamieszkiwał głównie wysokie skały. Jednak wraz z rozwojem miast i budownictwa, jerzyki wybrały ludzkie domostwa jako idealne miejsce do zakładania gniazd. - W Europie Środkowo-Wchodniej jerzyki występują głównie w miastach. Upatrzyły sobie osiedla z wielkiej płyty. To miejsca, które przed termomodernizacją były dla nich idealne - tłumaczy dr Olaf Ciebiera z Katedry Ochrony Przyrody Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dlaczego powinno nam zależeć na tym, żeby jerzyki pozostały w centrach miast? Bo ich głównym pożywieniem są komary. Szukając różnych sposobów walki z tymi uciążliwymi owadami, warto postawić na jerzyka. Dziennie jest w stanie zjeść nawet do 20 tys. owadów błonkoskrzydłych!

Jerzyk do zakładania gniazd wybierał zakamarki ludzkich domów, wgłębienia w murach, otwory w stropodachach, przestrzeń pod dachówkami. Przez termomodernizację starszych bloków, ma teraz utrudnione zadanie. Podczas remontów i izolacji budynków, często nieświadomie, zamurowywane są otwory, którymi ptaki mogły przedostać się do swoich gniazd.

- Wiadomo, że ocieplanie bloków jest potrzebne. Jednak wszystko można zrobić tak, by nie było szkody dla zwierząt. Ważne, żeby zostawiać ich miejsca lęgowe i tworzyć nowe, tak żeby jerzyki nadal mogły cieszyć oko i były elementem bioróżnorodności - mówi dr Ciebiera.

Jak stworzyć nowe miejsce lęgowe? Najprościej skorzystać z gotowych, drewnianych budek. Właśnie takie „domki” będą rozdawane w sobotę, 24 kwietnia, w godz. 10.00-12.00 na parkingu przed urzędem miasta. - Dla mieszkańców mamy 200 budek. Każdy, kto zdecyduje się zamontować u siebie budkę, dostanie również instrukcję, jak to prawidłowo zrobić. Jest kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać. Budki zawisły już w tym tygodniu na budynku urzędu miasta oraz w Zakładzie Gospodarki Komunalnej - informuje Agnieszka Miszon z ZGK.

Jerzyki przylecą do Polski na początku maja i wtedy będą szukać nowych lokalizacji na swoje gniazda.

- Są z początku nieufne, mogą nie chcieć skorzystać z naszych budek. Można spróbować puszczać odgłosy jerzyków, żeby zachęcić je do sprawdzenia przygotowanego przez nas miejsca. Kluczem do sukcesu jest też właściwe umiejscowienie budki. Powinna się ona znaleźć na wysokości minimum 5 metrów nad ziemią, a bezpośrednio pod nią musi być kilka metrów wolnej przestrzeni, tak by młode mogły szybko wylecieć w przepaść - radzi O. Ciebiera.

Dla jerzyka, im wyższe miejsce, tym lepiej, więc mieszkańcy wieżowców będą mieli pole do popisu. Ptak ten nie skorzysta z budki założonej na pierwszym lub drugim piętrze. Żeby nie zalęgły się w niej inne ptaki, należy zawiesić budkę pod koniec kwietnia, a jesienią można ją ściągnąć.

(ap)

 

DOBRZE ZAWIEŚ „DOMEK” 

* Budka nie może wisieć niżej niż na wysokości II piętra (ok. 5 m nad ziemią).

* Bezpośrednio pod nią musi być co najmniej 5 m wolnej przestrzeni bez żadnych przeszkód typu anteny, barierki itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ jerzyki przed rozpoczęciem lotu spadają swobodnie kilka metrów.

* Budka nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepsze są więc północne i wschodnie ściany.

* Jeśli to możliwe, należy ją powiesić pod występami lub okapami, aby zapewnić dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

* Upewnij się, że drapieżniki (koty, kruki, sroki, wiewiórki, szczury i łasice) nie mają łatwego dostępu do gniazda (np. wspinając się lub zlatując z pobliskich drzew).

* Przed lub zaraz po zamontowaniu budki na budynku należy ją zaimpregnować środkiem zabezpieczającym do drewna (optymalnie: grunt do drewna + farba elewacyjna, najlepiej zbliżona do koloru elewacji).

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki