Zamiast topoli niedługo będą piękne róże

13 Styczeń 2023
Topolę ze skweru naprzeciw Galerii Pod Topolami wycięto ze względów bezpieczeństwa. Miasto chce zasadzić w zamian czerwone róże i nowe drzewo.

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, wycięcie topoli zostało zatwierdzone przez urząd marszałkowski. - Zależy nam na zieleni, ale niestety nie każde drzewo można uratować. Topola musiała zostać usunięta, bo stanowiła już zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Czasami zdarza się, że z zewnątrz dany okaz może wydawać się zdrowy, ale jego wnętrze lub korzenie są spróchniałe. Tak też było w tym przypadku - tłumaczy prezes. I przypomina, że takie drzewa mogą stanowić poważne ryzyko. - Proszę sobie przypomnieć, jakie szkody w Zielonej Górze wyrządził orkan Ksawery. W mieście przewróciło się wtedy ponad 100 drzew. Dlatego ze względów bezpieczeństwa musimy unikać podobnych sytuacji - zaznacza K. Sikora.

Agnieszka Kochańska, miejska architekt zieleni, zapewnia że skwer nie pozostanie pusty. - Wkrótce zasadzimy tam piękne czerwone róże, które stworzą przyjemną dla zielonogórzan rabatę. Będzie to specjalny gatunek, odporny na miejskie warunki, ale jednocześnie kwitnący od czerwca do jesieni. Tych nasadzeń będzie w mieście zresztą więcej, między innymi na Placu Bohaterów. Myślę, że spodobają się mieszkańcom - dodaje A. Kochańska.

Różane krzewy na skwerze to nie wszystko. - Jak zawsze w takich sytuacjach dokonamy zastępczego nasadzenia drzewa. Na razie nie wybraliśmy gatunku, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości mogłaby tam rosnąć np. topola czerwonolistna. Decyzja w tej kwestii dopiero zapadnie - tłumaczy A. Kochańska.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki