Zamiast do łóżka, idź do muzeum

13 Maj 2022
Taka noc zdarza się raz w roku. W sobotę, wieczorową porą, możesz zwiedzić zielonogórskie muzea zupełnie za darmo. Oprócz stałych wystaw każda z placówek przygotowała tematyczne wydarzenia, dzięki którym przeniesiesz się w czasie i poznasz odległe krainy.

Noc Muzeów już na stałe wpisała się do kalendarza imprez lubianych przez zielonogórzan. Kolejną wycieczkę szlakiem muzeów zaplanuj w najbliższą sobotę, 14 maja.

Mandale i sitary

Muzeum Ziemi Lubuskiej przybliży swoim gościom kulturę i historię Indii. W programie: 17.00 - uroczysta inauguracja z udziałem Nagma Mohamed Mallick - ambasador Indii w Polsce, 17.15 – „Moja mandala pozytywne emocje wyzwala”, warsztaty edukacyjno-plastyczne prowadzone przez Krystynę Betiuk oraz pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Dance Group Mohini Indian, 18.00 - koncert kameralny w wykonaniu Klaudiusza Barana (akordeon) i Kwintetu Filharmonii Zielonogórskiej, 18.15 - „Indie kolorowe i czarno-białe” - prelekcja Edwarda G. Funke, 18.30 - otwarcie wystawy malarstwa Dinesha Musalekara, 19.15 - koncert duetu „Lucyan & Rena” - utwory indyjskie na sitarze, mantry i kompozycje Lucyana oparte na motywach orientalnych, 19.30 - pokaz strojów hinduskich w wykonaniu Dance Group Mohini Indian, 20.00 - animacje taneczne z publicznością z udziałem Indian Dance Group Mohini oraz konkurs wiedzy o Indiach, 21.00 - pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Dance Group Mohini Indian oraz projekcja filmu z wytwórni Bollywood. W trakcie wydarzenia odbędzie się degustacja potraw indyjskich z restauracji New Namaste. Dodatkowo można obejrzeć wystawy: „Świat Orientu - Indie” - ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, „Dinesh Musalekar - malarstwo”, „Indie kolorowe i czarno-białe” - fotografie Edwarda Grzegorza Funke, a także prace plastyczne dzieci i młodzieży z Indii z Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dzieci w Toruniu.

Zrób celtycki tatuaż

W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy tematem przewodnim będą Celtowie oraz ich tajemnice. Atrakcje podzielono na pięć stref. W strefie działań twórczych od 16.00 do 19.15 prowadzone będą warsztaty tworzenia biżuterii oraz będzie można ozdobić ciało celtyckim tatuażem. Strefa wiedzy to zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem. Zaplanowano cztery tury, trwające pół godziny (17.00-17-30, 18.30-19.00, 19.00-19.30, 19.30-20.00). Dodatkowo wykłady: o 16.15 „Wojownicy, wynalazcy i druidzi. W świecie starożytnych Celtów”, o 17.45 – „Spadek po Celtach. Popkulturowy obraz przeszłości”. Strefa zabawy czynna od 16.00 do 19.30 zaprasza na plac zabaw dawnych, grę terenową oraz warsztaty tańca celtyckiego (I tura 17.00-17.30, II tura 18.30-19.00). Od 20.00 do 21.00 koncert  muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Folky Leaks. Strefa smaku przywita gości w kuchni u Dobrominy, gdzie od 16.00 do 19.15 będzie można degustować smaki z przeszłości. Na zakończenie - strefa tajemnicy - w godz.19.15-20.00 przedstawienie parateatralne z udziałem dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy „Opowieści z mgły zrodzone”.

Kozacka woltyżerka

Dla fanów militariów atrakcje przygotowało Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. W programie m.in. pokazy jazdy woltyżerki kozackiej w wykonaniu Apolinarski Group, walk i obyczajów rycerskich w wykonaniu bractwa rycerskiego Syrokomla oraz pokaz świetlno-muzyczny „S-75 Dźwina”. Ponadto przez cały czas trwania imprezy: otwarte będą do zwiedzania wszystkie wystawy stałe i czasowe LMW, sztab łączności polowej - przygotowany przez wolontariuszy LMW, prezentacja wyposażenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej w tym transportera opancerzonego M113, iluminacja pałacu i ekspozycji plenerowej, udostępniony do zwiedzania kokpit samolotu MiG-21, obsługa armaty przeciwlotniczej, prezentacje rekonstruktorów. stoiska handlowe, wieczorne oprowadzanie z latarkami, kiermasz książek historycznych, wojskowa grochówka. Wstęp od 19.00 do 22.00.

Przygoda z Rupakami

W ramach Tygodnia Bibliotek z okazji Nocy Muzeów wydarzenie przygotowała też Biblioteka Norwida. Muzeum Ilustracji Książkowej zaprasza na imprezę pod hasłem: Nocna przygoda z Rupakami. Motyw przewodni to twórczość plastyczna Elżbiety Gaudasińskiej, cenionej ilustratorki, głównie książek dla dzieci, m.in. zbioru wierszy Danuty Wawiłow „Rupaki”. Uczestnicy dowiedzą się czym są Rupaki, jakie mają zwyczaje, czy warto zawrzeć z nimi znajomość. Tego wieczoru Rupaki tłumnie stawią się w muzeum. W programie: wykonanie Rupaka zainspirowanego wierszem Danuty Wawiłow, kto odnajdzie wszystkie muzealne Rupaki - konkurs z nagrodami, laurka z Rupakiem dla mamy z okazji zbliżającego się Dnia Matki, „czarna sztuka” - w warsztacie grafika, zwiedzanie Muzeum Ilustracji Książkowej. Wydarzenie w godz. 19.00-22.00, V piętro Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki