Zajrzyj nocą do muzeum

17 Maj 2013
Muzeum Ziemi Lubuskiej kusi wieczorem we francuskim klimacie. Norwid zabiera nas do Średniowiecza.

W sobotę przypada Europejska Noc Muzeów. Zielonogórskie placówki zapraszają wieczorem nie tylko do bezpłatnego oglądania swoich zbiorów. Przygotowały dla zwiedzających mnóstwo atrakcji.

Muzeum Ziemi Lubuskiej organizuje od 16.00 do 24.00 „Francuską Noc w Muzeum”. W programie m.in. wykłady o literaturze francuskiej, „Wioska Galów” – happening Teatru Terminus A Quo, „Malujemy Paryż” – warsztaty plastyczne, tajniki haftu richelieu, „Żaba-va” - zajęcia językowe, koncert piosenki francuskiej, opowieści o winie, serach i ikonie mody Coco Chanel. Będzie też pokaz kulinarny, zielonogórscy artyści namalują portrety mieszkańców.

Biblioteka wojewódzka zaprasza do swojego Muzeum Ilustracji Książkowej, od 20.00 do 23.00, na wieczór „Inicjał, iluminacja, inkunabuł”. Będzie można m.in. wcielić się w rolę średniowiecznego kopisty-iluminatora oraz rzemieślnika-artysty, członka cechu drukarzy. Za pomocą szablonów stworzymy inicjał i iluminację, używając do tego właściwych epoce materiałów: purpury, złotej i srebrnej farby.

(dsp)