Zaczynamy walkę o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

27 Maj 2022
Już w środę, 1 czerwca, rusza rywalizacja. O tytuł stolicy cyklistów tym razem będzie starała się Zielona Góra. Musimy sami kręcić ile sił w nogach, ale możemy też liczyć na wsparcie doświadczonej w tym konkursie Nowej Soli.

Główna rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski rozegra się w dniach od 1 do 30 czerwca. W zabawie można wziąć udział instalując w smartfonie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta. Program będzie zliczał przejechane na rowerze kilometry i przyznawał punkty miastu, które wskażemy. Wygląda na to, że Zielona Góra ma spore szanse na zwycięstwo, bo bardzo dobrze wypadła w majowym treningu!

Pomimo debiutu w rywalizacji nasze miasto znalazło się na podium, zajmując trzecią lokatę na 56 miejscowości oficjalnie starających się o zaszczytny tytuł. Łącznie przejechaliśmy około 203 tys. kilometrów. Najwięcej kilometrów pokonała rowerzystka z grupy SMR Szprotawa, która na swoim koncie ma ich ponad 5,5 tys. Brawo!

W poprzednich latach tytuł Rowerowej Stolicy Polski trzy razy udało się wywalczyć naszej sąsiadce, Nowej Soli. - Będziemy was wspierać w tej rywalizacji, tak jak Zielona Góra wcześniej pomagała nam. Ostatnim razem dla Nowej Soli kilometry „kręciło” ok. 300 zielonogórskich rowerzystów - wyjaśnia Beata Kulczycka, radna województwa z klubu Samorządowe Lubuskie, która mocno angażowała się w ostatnie rywalizacje. Czy ma jakąś podpowiedź jak wygrać zawody?

- Po pierwsze trzeba wszystko traktować jak dobrą zabawę, szansę na podniesienie formy oraz zadbanie o własne zdrowie. Szczególnie w czasie pandemii taki ruch na świeżym powietrzu był bardzo korzystny - tłumaczy B. Kulczycka. - Za pierwszym razem, gdy wygrywaliśmy w Nowej Soli, przejechaliśmy ok. 170 tys. km, później było to 270 tys., a za trzecim razem 500 tys. kilometrów. Kluczem do sukcesu okazała się regularność jazdy, tak aby zrobić te kilka kilometrów w czasie codziennych obowiązków czy aktywności. Do zabawy udało nam się namówić nawet seniorów i to przyniosło efekty. Pamiętajmy też, że na rowerze nie musimy jeździć tylko w miejscu zamieszkania, ze swojej strony zachęcam, aby wybrać się do powiatu nowosolskiego, mamy świetną ścieżkę „Kolej na rower!”.

Radna wskazuje też na sprawę lokalnej rywalizacji z Gorzowem Wlkp. - Wiem, że tam również będą starali się zdobyć tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Jestem jednak przekonana, że mieszkańcy Zielonej Góry się przyłożą i wygrają. Ja na pewno w tym pomogę - zapowiada.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki