Zaczyna się Lato Muz Wszelakich

5 Lipiec 2013
– Będzie Mazowsze, Festiwal Piosenki Rosyjskiej, lwowski teatr Woskresinnia, Busker Bus i wiele innych propozycji, wszystkiego nie mogę zdradzić – uśmiecha się Agata Miedzińska, dyrektorka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

- Lato Muz Wszelakich obchodzi w tym roku 10. urodziny, to duże wyzwanie?
- W tym roku mocnym akcentem będzie występ zespołu Mazowsze. To trochę inna formuła rozrywki niż rubaszna, ludyczna zabawa, ale zielonogórzanie powinni się stawić w amfiteatrze właściwie obowiązkowo.

- Czy Lato wróci do swoich korzeni? Do sprawdzonych wzorców?
- Zastanawialiśmy się, czy nie wrócić do sprawdzonych artystów, ale po burzliwej dyskusji stwierdziliśmy, że za dużo się dzieje nowych rzeczy. Wciąż opieramy się jednak na sprawdzonych „formatach”, czyli na dużej różnorodności form.

- W takim razie, co dla najmłodszych, co dla dorosłych, co dla młodzieży?
- Dla dzieci będą spektakle „Bajki, bajdy, banialuki”. Staramy się, by nasze bajki zawierały coś dla dorosłych. Jesteśmy wtedy razem z dziećmi na widowni amfiteatru, siedzimy na dywanach, na krzesełkach, na poduchach. To propozycja na piątki od 11.00.

- Co ciekawego zaproponujecie w klubach, piwnicach i zaułkach?
- Już w lipcu spotykamy się w zaułku Galerii u Jadźki. To kapitalne miejsce na kameralne spotkania z artystami. Warto tam zajrzeć pod koniec miesiąca, zwłaszcza jeśli lubimy Krzysztofa Daukszewicza. Ciekawe propozycje, w ramach bluesowych nocy, przygotowała Piekarnia Cichej Kobiety. Pojawi się tam m.in. Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, w sierpniu Sugar Blue.

- Lato Muz Wszelakich to nie tylko muzyczne i artystyczne propozycje...
- Już po raz trzeci Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii pobudzi naszą wyobraźnię w czasie pokazów nieba. By się nie nudzić w czasie lata, spotykamy się także z przewodnikami turystycznymi. Chodzi o wykorzystanie wolnego czasu i pogłębienie wiedzy o Zielonej Górze i okolicach.

- Czego nie można ominąć w tym roku?
- Przypomnę jeszcze raz: zespół Mazowsze, który obchodzi 65. rocznicę powstania. Nie ma co ukrywać, to droga realizacja, stąd bilety. Do połowy lipca będą tylko za 40 zł. Warto zobaczyć lwowski teatr Woskresinnia, czyli zmartwychwstanie. Spektakl rozpocznie się w piątek, 6 lipca, uwaga: o godzinie 22.10, na parkingu przy Centrum Biznesu. To będzie wydarzenie ważne i wzniosłe. 17 sierpnia startuje Festiwal Piosenki Rosyjskiej. Na koniec sierpnia wrócimy do filmów nagranych na Festiwalu Tańczące Eurydyki. Finałem będzie koncert polskich laureatów, będą też goście z Moskwy. Na zakończenie Lata, oczywiście, Busker Bus. Końcówka Lata będzie intensywna.

- Dziękuję.

Krzysztof Grabowski