Za chwilę ruszają play-offy

26 Marzec 2021
Za nami sezon zasadniczy w Energa Basket Lidze. Enea Zastal BC był bezapelacyjnie najlepszą drużyną w stawce. Zielonogórzanie wygrali 27 spotkań, przegrali tylko trzy. W ćwierćfinale play-off zmierzą się z PGE Spójnią Stargard.

Na koniec sezonu zasadniczego w Polsce Zastal nie dał szans Pszczółce Startowi, wygrywając w minioną sobotę w Lublinie 103:90. Zielonogórzanie błyszczeli w tych elementach, do których już przyzwyczaili swoich kibiców. W Lublinie byli piekielnie skuteczni w rzutach z dystansu, trafiając 19 „trójek” (47,5 proc. skuteczności), zanotowali też 26 asyst. Wygrali mimo absencji Geoffreya Groselle’a (na zdj.). Amerykanin cały czas zmaga się z kontuzją barku. Klub na temat jego zdrowia nie jest zbyt wylewny. Wiadomo, że trwają intensywne prace, aby jeden z liderów Zastalu był gotowy na fazę play-off.

Groselle został uznany przez trenerów Energa Basket Ligi za najbardziej wartościowego gracza sezonu zasadniczego. Największym rywalem do statuetki MVP był Iffe Lundberg, który przeszło miesiąc temu trafił do CSKA Moskwa. Ostatecznie o włos wygrał Amerykanin, który znalazł się też w najlepszej piątce sezonu 2020/21. Środkowy zielonogórzan nie był tam osamotniony. Zastal w nagrodach za sezon zasadniczy w Polsce „obłowił” się najbardziej. Do piątki trafili jeszcze Lundberg (rozgrywający) i Łotysz Rolands Freimanis (silny skrzydłowy). Ponadto najlepszym trenerem uznano Žana Tabaka. Chorwat otrzymał nagrodę im. Witolda Zagórskiego.

Teraz nadchodzi czas, aby dominację sezonu zasadniczego potwierdzić w najważniejszym momencie sezonu - play-offach. Runda zasadnicza oficjalnie zakończy się po meczu Legii Warszawa z Kingiem Szczecin, ale w przypadku zielonogórzan wszystko jest już od dawna jasne. Zastal od dłuższego czasu był pewny pierwszej lokaty przed play-offami, a ostatnim zespołem „ósemki”, a tym samym rywalem biało-zielonych w ćwierćfinale play-off, na pewno będzie PGE Spójnia Stargard. Pierwsze mecze planowane są na 30 marca i 1 kwietnia w Zielonej Górze. Trzecie spotkanie w Poniedziałek Wielkanocny.

(mk)

 

Terminarz

ćwierćfinału

play-off EBL:

Zastal (1) - Spójnia (8)

mecz 1 - 30 marca (wtorek)

mecz 2 - 1.04 (czwartek)

mecz 3 - 5 kwietnia (poniedziałek)

ew. mecz 4 - 7 kwietnia (środa)

ew. mecz 5 - 10 kwietnia (sobota)

rywalizacja do trzech zwycięstw

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki