Z meldunkiem w mieście też możesz głosować w gminie!

18 Kwiecień 2014
Chcesz wziąć udział w referendum połączeniowym, mieszkasz w gminie, ale meldunek masz w mieście? Nie szkodzi. Dopisz się do listy wyborców w gminie.

Dla osoby, która nie jest zameldowana w gminie, choć tak naprawdę mieszka na stałe na jej terenie, warunkiem udziału w referendum jest złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców. Taki wniosek można pobrać i wypełnić w urzędzie gminy.

- Osoba, która stale mieszka na terenie gminy, a z jakiegoś powodu nie jest tu zameldowana na pobyt stały, może przyjść do urzędu gminy przy ul. Dąbrowskiego 41 w Zielonej Górze, do pokoju 106 na parterze. Otrzyma tam wniosek o wpisanie do rejestru wyborców i deklarację zawierającą informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców. Po wypełnieniu tych dwóch dokumentów, trzeba złożyć je w okienku ewidencji ludności – wyjaśnia Małgorzata Ostrowska, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i Administracyjnych w urzędzie gminy. - Są to proste druki zawierające informacje o danych osobowych oraz o tym gdzie, na terenie gminy Zielona Góra, dany wyborca rzeczywiście zamieszkuje na pobyt stały. Informacje są weryfikowane przez pracownika gminy. Sprawdzamy, czy ktoś faktycznie zamieszkuje w deklarowanym miejscu w gminie. Mamy na to trzy dni i albo dopisujemy tę osobę do rejestru wyborców, albo odmawiamy takiego wpisu.

- W razie odwołania od odmownej decyzji samorządu i nie dopisaniu nas do rejestru wyborców, sądy traktują te sprawy bardzo szczegółowo. Pod uwagę brane jest np. gdzie śpimy, jemy, przechowujemy swoje ubrania – komentuje Stanisław Blonkowski dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

Przepisy kodeksu wyborczego nie określają ostatecznego terminu złożenia wniosku. Jeżeli jednak zostanie on złożony np. w ostatnim dniu roboczym przed referendum, decyzja może nie być wydana w tym samym dniu. W przypadku decyzji o odmowie wpisania do rejestru wyborców, przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Prawo do wpisania do rejestru wyborców przysługuje także obywatelom Unii Europejskiej, którzy nie są obywatelami polskimi.

(kg)