Z filologią polską odważnie w przyszłość

16 Kwiecień 2021
Młody duchem i przebojowy. Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego wychodzi naprzeciw potrzebom młodych ludzi i kształci ich na kierunkach humanistycznych o kreatywnym charakterze.

Kierunki studiów, prowadzone w tym instytucie to: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia polska oraz literatura popularna i kreacje światów gier. Prowadzone są tu również studia trzeciego stopnia (w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych) w dyscyplinach literaturoznawstwo i językoznawstwo oraz studia podyplomowe.

Warto zwrócić uwagę na nowy kierunek - literatura popularna i kreacje światów gier. Został on  utworzony w 2016 r. Były to wówczas jedne z pierwszych tego typu studiów w Polsce i do dziś niewiele uniwersytetów może pochwalić się podobnym kierunkiem kształcenia. - Celem było wypełnienie pewnej niszy na rynku, w której łączy się akademicka refleksja nad związkami imaginarium szeroko rozumianej literatury popularnej z mechanizmami rządzącymi funkcjonowaniem gier we współczesnej popkulturze. Twórcy kierunku mieli świadomość, że świat gier podobnie jak rynek popkultury jest bardzo zróżnicowany. Dlatego program zajęć jest tak ułożony, aby studenci byli w stanie przejść przez kurs kreowania światów gier od poziomu gier planszowych, poprzez narracyjne gry fabularne, do kreacji elementów świata gier cyfrowych - tłumaczy prof. UZ dr hab. Marzanna Uździcka, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UZ.

W programie studiów uwzględniono przedmioty, dzięki którym absolwent nabywa kompetencję filologicznej analizy tekstów literatury i kultury popularnej, ale przede wszystkim, co jest nowatorskie, przekształcania zawartych w nich treści w scenariusze różnych typów gier. - Według naszych założeń prowadzone na tej specjalizacji zajęcia mają być pomocne w przyszłym kreowaniu światów gier oraz kształcić w zakresie pisania kreatywnego. Oczywiście staramy się być elastyczni i dokonujemy co jakiś czas korekt np. w zakresie list lektur, dodatkowych przedmiotów, by jak najlepiej reagować na zapotrzebowanie rynku - dodaje prof. dr hab. Bogdan Trocha, który odpowiada za stronę naukową przedsięwzięcia.

Studenci tego kierunku mogą nauczyć się rozpoznawania rozmaitych struktur gier oraz ich uwarunkowań technicznych. Jednocześnie powinni też wyrobić w sobie umiejętność pracy zespołowej. Absolwenci będą mogli z powodzeniem szukać pracy w coraz dynamiczniej rozwijającym się przemyśle związanym z tworzeniem wszelkiego typu gier.

Na podstawie przygotowanych przez siebie, autorskich gier, w latach 2016-2019 zorganizowali „Graton” czyli „Wielki Międzygalaktyczny Turniej Gier Planszowych”. Zapraszali uczniów szkół podstawowych i organizowali rozgrywki na bazie własnych gier. Dzięki temu testowali swoje systemy gier i trenowali umiejętności twórczego użycia języka w grach.

A to nie jedyne organizowane w instytucie wydarzenie skierowane do uczniów. Dużą popularnością cieszy się Lubuski Konkurs Literacki. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tegorocznej edycji młodzi adepci pióra zmierzą się z opowiadaniem twórczym. „Trenujemy wyobraźnię” - to hasło przewodnie skrywające sześć propozycji tematycznych. Wśród uczniów są osoby z pisarskim zacięciem, które później będą mogły kontynuować swoją edukację np. podczas studiów na UZ. Kierunki prowadzone w IFP dają szansę na przemianę pasji w przyszłościowy zawód.

 

Katarzyna Doszczak