Z beniaminkami bardzo różnie bywa

19 Marzec 2021
Nikt nie cieszy się bardziej z inauguracji i meczu na dzień dobry u siebie niż beniaminek, w dodatku powracający do grona najlepszych po wielu latach. Emocje są wtedy ogromne. I oczekiwania też, nawet czasami wbrew możliwościom.

W „Łączniku” odliczamy tygodnie do inauguracji PGE Ekstraligi 2021, przypominając premiery sezonu sprzed lat. W tym roku Falubaz rozpocznie ściganie od meczu z beniaminkiem - eWinner Apatorem, na torze w Toruniu. Zielonogórzanie przed rokiem też zaczynali sezon u beniaminka. Zespół Piotra Żyty okazale rozstrzygnął na swoją korzyść spotkanie z rybniczanami, wygrywając 53:36, choć do premiery z 2013 roku trochę zielonogórzanom zabrakło. Osiem lat temu Falubaz otwierał sezon formalnie meczem trzeciej kolejki w Gnieźnie, z wracającym po wielu latach do grona najlepszych Startem. - Długo, bardzo długo czekaliśmy wtedy wszyscy na inaugurację. Na początku kwietnia był jeszcze śnieg - wspomina Maciej Noskowicz, który relacjonował mecz w pierwszej stolicy Polski. Pogoda mocno storpedowała początek sezonu i żużlowe ściganie zaczęło się dopiero w połowie kwietnia. - Przypominam sobie fajne, kwietniowe słoneczko, ale jechałem do Gniezna z duszą na ramieniu, ze względu na aurę - zaznacza dziennikarz.

W Gnieźnie stadion pełen spragnionych ekstraligowego żużla kibiców, żądnych niespodzianki. A na torze? Piekielnie silny Falubaz, który nie dał najmniejszych szans rywalom, gromiąc gospodarzy 60:30! Zielonogórzanie, którzy sezon wcześniej skończyli ligę tuż za podium, tracąc brązowe medale niemal na mecie dwumeczu o trzecie miejsce z torunianami, wzmocnili się w zimie Jarosławem Hampelem, wówczas obiektem pożądania wszystkich żużlowych prezesów. „Mały” jedyne plecy, jakie zobaczył w inauguracyjnym spotkaniu, to plecy klubowego kolegi - jadącego ostatni rok w kategorii młodzieżowej Patryka Dudka. „Duzers” kończył zawody z kompletem 12 punktów w czterech startach, zaś Hampel zgromadził 14+1. Zielonogórzanie w sezonie 2013 prezentowali się w jednolitych, białych kevlarach. W Gnieźnie ich nie pobrudzili. - Te białe kevlary, to chyba najlepsze, w moim subiektywnym odczuciu, jakie do tej pory mieli żużlowcy Falubazu - wspomina M. Noskowicz.

Gospodarze na tle lśniących - dosłownie - zielonogórzan wypadli bardzo blado. Walkę zdołał nawiązać właściwie tylko Matej Žagar. Słoweniec jako jedyny zdobył dwucyfrówkę - 13 punktów w sześciu startach. - W Gnieźnie wiązano bardzo duże nadzieje z Sebastianem Ułamkiem. To był jeszcze łakomy kąsek na rynku transferowym. Pojechał katastrofę - dodaje komentator żużlowy. Na tle słabych rywali świetnie spisał się też najbardziej krytykowany w tamtym sezonie Jonas Davidsson. Szwed tylko w meczach przeciwko gnieźnianom był w stanie sięgać po okazałe zdobycze. Na torze Startu zaliczył wyśmienite zawody, będąc jednym z liderów.

Gnieźnian ekstraliga mocno przerosła i pokiereszowała. Start zajął ostatnie miejsce i z hukiem oraz z długami spadł po roku z powiększonej 10-zespołowej ekstraligi. - Stadion w Gnieźnie, infrastruktura i cała otoczka - mam wrażenie, że nie wszyscy byli przygotowani na ekstraligę. Pamiętam, żeby wydrukować protokół po zawodach, to kierownictwo naszej drużyny dość długo czekało, bo… coś złego wydarzyło się wtedy z drukarką - dodaje z uśmiechem M. Noskowicz.

Inauguracje z beniaminkami nie zawsze wypadały dla Falubazu tak okazale. Daleko szukać nie trzeba. Premiera sezonu 2018 i zielonogórzanie, którzy pojechali w roli faworyta do beniaminka z Tarnowa, a przegrali ostatni bieg i wrócili na tarczy. - Nie ma żadnej zasady. Wyświechtany slogan, że każdy mecz to nowe rozdanie, ma też odzwierciedlenie w meczach z beniaminkami. Oni mają „spinkę”, że chcą się pokazać i tak będzie w przypadku Torunia teraz, ale nie przeceniałbym jakoś mocno wagi meczu z beniaminkiem. Torunia raptem rok nie było w ekstralidze - kończy komentator.

(mk)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki