Wystrzałowe otwarcie piwnic winiarskich

10 Czerwiec 2022
Ciekawe na jaką odległość może polecieć korek od szampana? Zostanie to sprawdzone w przyszły czwartek podczas nietypowych zawodów, w których rywalizować będą producenci win musujących.

amiętacie? Z okazji obchodów jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich w listopadzie zeszłego roku utworzyliśmy Bank Dobrych Pomysłów.

- Czekamy na różne pomysły, może nawet szalone. Zobaczymy co można zrealizować - przekonywał wówczas prezydent Janusz Kubicki.

- Mam pomysł na prostą zabawę ludyczną, wymagany jest tylko kawałek placu i jeden/dwóch sędziów. Zabawa polegałaby na tym, kto wystrzeli dalej korek od wina musującego - zaproponował Tomasz Kowalski, kabareciarz, znawca wina. - Technika wystrzału dowolna. Nie startowałbym jako organizator, raczej wolę posędziować. Gdyby nasza winiarnia istniała do dziś i produkowała niejakie Perliste (lata 80.-90.), to tak. Nigdy nie widziałem tak daleko latających korków.

Teraz okazuje się, że to co było traktowane jako żart, zostanie zrealizowane. W ramach Dni Otwartych Piwnic Winiarskich (od 16 do 19 czerwca).

- Też to odebrałem jako żart, ale później doszliśmy do wniosku, że zawody są do zrealizowania - przyznaje Szymon Płóciennik z Fundacji Tłocznia. - W czwartek, 16 czerwca, o godz. 20.00, przed Salą Szeptów przy ul. Sowińskiego odbędzie się konkurs na najbardziej wystrzałowe wino musujące. Będą wina musujące z lubuskich winnic, które biorą udział w imprezie. Dodatkowo też z winnicy Gotschorze, która produkuje wyłącznie „szampana”. Gostchorza co prawda nie będzie w piwnicach, ale zaprosiliśmy właściciela, Guillaume Dubois, na spotkanie. Odbędzie się ono wcześniej tego samego dnia o 16.00,w Sali Szeptów. Dubois opowie o tym, jak to się stało, że Francuz zdecydował się przyjechał do Polski i założyć tu winnicę. Jego szampan też wystartuje w zawodach.

Pozostałe winnice, które wezmą udział w konkursie: Od Nowa, Miłosz, Marcinowice, Aris, Jakubów, Equus.

Sala Szeptów to jeden z najważniejszych punktów winiarskiego święta. Od kilku miesięcy trwały tam prace remontowe. - To wielka piwnica. Gdyby tutaj wjechał TIR, zginąłby w tej przestrzeni. Trzeba było ją rozjaśnić, dlatego założyliśmy oświetlenie i pomalowaliśmy ściany na biało - tłumaczy Rafał Bukowski, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - W miejscach gdzie odpadał tynk odsłoniliśmy i wyczyściliśmy cegły. Sala na tym zyskała.

- Plan jest taki, że trafią tutaj stare beczki zabrane z dawnej wytwórni koniaków Raetscha i przechowywane w naszych magazynach. W wilgotnej piwnicy przy Sowińskiego będą na swoim miejscu - dodaje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Początkowo beczek będzie kilka, chociaż miejsca jest na wiele więcej. Jednak organizatorzy przedsięwzięcia są bardzo ostrożni.

- Myślę, że to będzie wielka atrakcja zobaczyć autentyczne, duże beczki, w których 100 lat temu produkowano wino lub inne alkohole - cieczy się Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia. - Sprawdzimy jak można połączyć ekspozycję zabytkowych beczek ze stoiskami winiarskimi. W Sali Szeptów wystawiać się będą dwie winnice: Kinga i Żelazny. W czwartek o 20.30 zagra tutaj zespół Prababa (wstęp wolny).

Będzie też jeszcze jedna atrakcja - pojawi się duża mapa Polski, gdzie goście będą mogli zaznaczać skąd przyjechali. Przed Salą Szeptów znajdzie się też pierwsza z tablic nowego szlaku winiarskiego, który zostanie otwarty w czwartek o godz. 12.30. - Otwarty w turystyczny sposób, czyli poprowadzimy wycieczkę do piwnicy przy ul. Wodnej. Oczywiście udział w niej jest bezpłatny - dodaje B. Gruszka.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki