Wyróżniony Hertz sięgnie kosmosu?

31 Styczeń 2013
To wielki sukces! Zielongórska firma zdobyła miano Lidera Biznesu. Za innowacyjne rozwiązania m.in. w sprzęcie wojskowym.

- Dużo waży ta statuetka? – pytamy Zygmunta Trzaskowskiego, szefa zielonogórskiej firmy Hertz. – Prawie 25 lat pracy – odpowiada bez namysłu.

Figurka jest nieduża. Na oko 30 cm wysokości. Pozłacana. To Złota Statuetka Lidera Biznesu – jedno z najważniejszych wyróżnień dla przedsiębiorców. Gala, na której wyróżnienia wręczał wicepremier Janusz Piechociński, odbyła się w zeszłą sobotę. – To niesamowite uczucie. I duże emocje. Jak widać jakoś to zniosłem, skoro jestem tutaj z państwem – mówił dyrektor generalny Hertza Zygmunt Trzaskowski, podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami. – Wcześniej wiedziałem, że jesteśmy nominowani, ale nie spodziewałem się, że otrzymamy złotą statuetkę.

- Gratuluję wam. Bardzo się cieszę, że w naszym mieście są firmy konkurujące z całym światem nowoczesną technologią i innowacyjnymi rozwiązaniami – komplementował gospodarzy specjalny gość prezydent Janusz Kubicki.

Wyróżnienie Hertz otrzymał za innowacyjność i wprowadzanie nowoczesnych technologii.

- Innowacyjność?! A co jest innowacyjnego w pilnowaniu domów? – zapyta przeciętny zielonogórzanin. Bo mieszkańcom firma kojarzy się głównie z ochroniarzami w czarnych uniformach. Nic bardziej mylącego. Ochroniarze to tylko część działalności firmy. Hertz otrzymał wyróżnienie za najwyższej klasy technologie i sprzęt dla wojska.

Jaki sprzęt i jaka technologia? Odpowiedź nie jest prosta, bo… to tajemnica wojskowa. W budynku są tajne pomieszczenia, gdzie wejść mogą jedynie osoby ze specjalnymi certyfikatami bezpieczeństwa. Bo Hertz współpracuje nie tylko z polską armią, ale realizuje również kontrakty dla NATO i Amerykanów. To już najwyższa światowa półka.

- A konkretnie? Co montujecie w słynnych F-16, które patrolują polskie niebo? Chyba nie chodzi o zwykłe GPS, dzięki którym lokalizujecie samoloty – dopytuję.

- Nasz system umożliwia niezakłóconą komunikację z samolotem. To bardzo zaawansowana technologia. Na przykład nie można tej rozmowy podsłuchać, czy przechwycić przesyłanych danych – tłumaczy prof. Sławomir Nikiel, który zajmuje się wprowadzaniem najnowszych technologii. W sukurs idzie mu prowadzący spotkanie Jacek Rozenek: – Obrazowo mówiąc, jeżeli zamawia pan taksówkę, to dzięki naszemu systemowi taksówka przyjeżdża na wskazane miejsce i ma pan gwarancję, że tam dotrze i to jest ta taksówka, którą pana zamawiał. A nie jakaś inna.

Chyba zrozumiałem. A czemu Amerykanie zaraz nie zamontowali sami takiego systemu? – Bo on musi współgrać z całą infrastrukturą naziemną, lotniskiem i dowództwem. Te elementy muszą bezbłędnie współpracować – dodaje dyrektor Trzaskowski.

Podobne urządzenia ułatwiające kontakt i sprawne dowodzenie montuje się również w sprzęcie używanym przez wojska lądowe.

- Jesteście w Afganistanie? – pytam.

- Tak. Mamy tam około 500 urządzeń. W nasze systemy wyposażone są wozy pancerne Rosomak – odpowiada dyrektor Trzaskowski.

Sprzęt programowany i wytwarzany w Zielonej Górze używany jest do monitorowania flotylli samochodów przy pomocy GPS. – W ciągu dwóch lat chcemy zostać liderem w Polsce w tym segmencie rynku – zapowiada dyrektor handlowy Piotr Półrolnik. To cywilna część usług firmy. Korzystają z niej również np. samochody zielonogórskiego pogotowia. Załoga karetki ma natychmiastowy pełen dostęp do danych wprowadzanych przez dyspozytorkę.
Szefowie firmy opowiadają o swojej działalności a za nimi, na wielkim telewizorze, już chyba po raz dziesiąty startuje prom kosmiczny. To nie przypadek.
- To przyszłość. Chcemy wziąć udział w europejskim programie kosmicznym. Już się do tego przygotowujemy – tłumaczy dyrektor Urszula Szulewicz, odpowiedzialna za projekty kosmiczne.
Może polecimy z Zielonej Góry na księżyc?

Tomasz Czyżniewski
T.Czyzniewski@Lzg24.com.pl

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki