Wykształciliśmy najlepszych lekarzy

1 Październik 2021
Piątkowa inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Zielonogórskim z pewnością będzie jeszcze zdominowana wspomnieniem dopiero co osiągniętego sukcesu. Absolwenci zielonogórskiej medycyny, debiutujący na Lekarskim Egzaminie Końcowym, uzyskali najlepszy wynik w kraju!

Sześć lat temu, gdy na UZ otwierano kierunek lekarski, niejeden niedowiarek stawiał dolary przeciwko orzechom, że z rodzimej medycyny wielkiej pociechy nie będzie. A tu proszę, spektakularny sukces i piękny prezent na dwudziestolecie UZ - pierwszy rocznik absolwentów tego kierunku zdał najlepiej Lekarski Egzamin Końcowy spośród absolwentów wszystkich wydziałów lekarskich w kraju przystępujących do LEK po raz pierwszy. Ponadto zdali go wszyscy nasi absolwenci, co też okazało się nie lada wyczynem.

- Nie miałem wątpliwości, że tak będzie - skwitował Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, na wieść o znakomitym wyniku egzaminu. Lekarze tej lecznicy szkolą przyszłych medyków.

- Baliśmy się tego egzaminu, bo w zajęcia ze studentami wkładamy swoje serce - dodała Róża Poźniak-Balicka, kierownik oddziału radioterapii, która ma nadzieję, że wynik egzaminu przełoży się na przyszłą rekrutację.

Ale radość i duma ogarnęła przede wszystkim UZ.

- Patrząc na wyniki minimum, nasi absolwenci byli zdecydowanie lepsi od wszystkich innych zdających egzamin ze wszystkich uczelni medycznych w kraju. Świadczy to dobrze o zaangażowaniu zarówno studentów, jak i kadry - powiedział prof. Maciej Zabel, prorektor ds. Collegium Medicum UZ.

Do LEK przystąpiło 51 absolwentów UZ, czyli wszyscy studenci medycyny z rocznika 2015/2016. Ich średnia z egzaminu wyniosła 166,8 pkt (min. 142 pkt., a max. 177 pkt.).Tylko z nieznacznie niższym wynikiem jako drugi zdał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, jako trzeci Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a listę 15 uczelni zamknął Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczciwie trzeba stwierdzić, że różnice w średniej punktacji między uczelniami nie były wielkie. W żadnym razie nie umniejsza to jednak osiągnięcia zielonogórskich młodych lekarzy. Wystarczy dodać, że LEK składa się aż z 200 pytań i trwa zaledwie 4 godziny, a najniższe minimum punktowe podczas tegorocznego LEK wyniosło 0 pkt. Absolwenci z Zielonej Góry zdobyli 142 razy więcej.

Ponieważ „to nasz pierwszy raz”, wyjaśnijmy. Lekarski Egzamin Końcowy jest egzaminem państwowym, jednakowym dla wszystkich uczelni, koniecznym do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce. Co roku wyznacza się go w dniach 15-30 września (sesja jesienna) i 15-28 lutego (sesja wiosenna). By uzyskać pozytywny wynik tego egzaminu, trzeba zdobyć co najmniej 56 proc. maksymalnej liczby punktów z testu. Ponadto jego wyniki stanowią kwalifikację do specjalizacji wybranej przez młodego lekarza w toku dalszego kształcenia. Ale najpierw 13-miesięczny staż…

- Myślę o laryngologii. Chciałabym zostać w Zielonej Górze lub Sulechowie - powiedziała Aleksandra Kotlińska, starościna szóstego roku kierunku lekarskiego, podczas pierwszej, czerwcowej gali absolutoryjnej kierunku lekarskiego. Czy się udało?

- Od października będziemy mieli 28 stażystów, w tym 17 młodych lekarzy z UZ - zdradziła Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala w Zielonej Górze.

To najbardziej wymierny skutek powołania kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni i kolejny sukces. Dlatego „na pohybel” pesymistom!

(el)