Wykształciliśmy najlepszych lekarzy

1 Październik 2021
Piątkowa inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Zielonogórskim z pewnością będzie jeszcze zdominowana wspomnieniem dopiero co osiągniętego sukcesu. Absolwenci zielonogórskiej medycyny, debiutujący na Lekarskim Egzaminie Końcowym, uzyskali najlepszy wynik w kraju!

Sześć lat temu, gdy na UZ otwierano kierunek lekarski, niejeden niedowiarek stawiał dolary przeciwko orzechom, że z rodzimej medycyny wielkiej pociechy nie będzie. A tu proszę, spektakularny sukces i piękny prezent na dwudziestolecie UZ - pierwszy rocznik absolwentów tego kierunku zdał najlepiej Lekarski Egzamin Końcowy spośród absolwentów wszystkich wydziałów lekarskich w kraju przystępujących do LEK po raz pierwszy. Ponadto zdali go wszyscy nasi absolwenci, co też okazało się nie lada wyczynem.

- Nie miałem wątpliwości, że tak będzie - skwitował Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, na wieść o znakomitym wyniku egzaminu. Lekarze tej lecznicy szkolą przyszłych medyków.

- Baliśmy się tego egzaminu, bo w zajęcia ze studentami wkładamy swoje serce - dodała Róża Poźniak-Balicka, kierownik oddziału radioterapii, która ma nadzieję, że wynik egzaminu przełoży się na przyszłą rekrutację.

Ale radość i duma ogarnęła przede wszystkim UZ.

- Patrząc na wyniki minimum, nasi absolwenci byli zdecydowanie lepsi od wszystkich innych zdających egzamin ze wszystkich uczelni medycznych w kraju. Świadczy to dobrze o zaangażowaniu zarówno studentów, jak i kadry - powiedział prof. Maciej Zabel, prorektor ds. Collegium Medicum UZ.

Do LEK przystąpiło 51 absolwentów UZ, czyli wszyscy studenci medycyny z rocznika 2015/2016. Ich średnia z egzaminu wyniosła 166,8 pkt (min. 142 pkt., a max. 177 pkt.).Tylko z nieznacznie niższym wynikiem jako drugi zdał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, jako trzeci Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a listę 15 uczelni zamknął Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczciwie trzeba stwierdzić, że różnice w średniej punktacji między uczelniami nie były wielkie. W żadnym razie nie umniejsza to jednak osiągnięcia zielonogórskich młodych lekarzy. Wystarczy dodać, że LEK składa się aż z 200 pytań i trwa zaledwie 4 godziny, a najniższe minimum punktowe podczas tegorocznego LEK wyniosło 0 pkt. Absolwenci z Zielonej Góry zdobyli 142 razy więcej.

Ponieważ „to nasz pierwszy raz”, wyjaśnijmy. Lekarski Egzamin Końcowy jest egzaminem państwowym, jednakowym dla wszystkich uczelni, koniecznym do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce. Co roku wyznacza się go w dniach 15-30 września (sesja jesienna) i 15-28 lutego (sesja wiosenna). By uzyskać pozytywny wynik tego egzaminu, trzeba zdobyć co najmniej 56 proc. maksymalnej liczby punktów z testu. Ponadto jego wyniki stanowią kwalifikację do specjalizacji wybranej przez młodego lekarza w toku dalszego kształcenia. Ale najpierw 13-miesięczny staż…

- Myślę o laryngologii. Chciałabym zostać w Zielonej Górze lub Sulechowie - powiedziała Aleksandra Kotlińska, starościna szóstego roku kierunku lekarskiego, podczas pierwszej, czerwcowej gali absolutoryjnej kierunku lekarskiego. Czy się udało?

- Od października będziemy mieli 28 stażystów, w tym 17 młodych lekarzy z UZ - zdradziła Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala w Zielonej Górze.

To najbardziej wymierny skutek powołania kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni i kolejny sukces. Dlatego „na pohybel” pesymistom!

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki