Wybierz trasę przejazdu nowych busików

3 Marzec 2023
Którędy mają jeździć miniautobusy? Z takim pytaniem prezydent miasta zwraca się do mieszkańców. Od 3 do 19 marca odbędą się konsultacje społeczne dla zielonogórzan poświęcone kursowaniu elektrycznych busików spod Palmiarni.

Proponowane trzy trasy o różnej długości mają część wspólną: autobus wyruszy z przystanku zlokalizowanego przy nowym parkingu przy Palmiarni i pojedzie w kierunku deptaka, zatrzymując się na przystanku przy ulicy Kupieckiej, Ciesielskiej, przy Wieży Głodowej, blisko ratusza i przy Placu Pocztowym. Następnie autobus powróci ulicą Drzewną do Kupieckiej i po przystanku na pl. Matejki dojedzie do urzędu miasta.

Orientacyjny czas przejazdu z parkingu na deptak to pięć minut.

Jedna z trzech

Dalsza trasa busików ma już trzy warianty. Który z nich przypadnie do gustu mieszkańcom? Mapki tras publikujemy obok.

  • Wariant pierwszy: busik wjedzie w ul. Zyty i zatrzyma się na przystanku przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, skąd powróci od razu na parking przy Palmiarni. * Wariant drugi: wiedzie przez drogi wewnętrzne szpitala, gdzie autobus wyjedzie na ul. Waryńskiego i ul. Podgórną wróci na parking przy Palmiarni.
  • Wariant trzeci: prowadzi ul. Wazów wzdłuż Parku Tysiąclecia - w planach jest między innymi przystanek przy wejściu głównym do szpitala.

Głosuj na stronie

- Ankietę do głosowania udostępnimy na stronie https://zielonagora.konsultacjejst.pl/ - mówi Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta miasta ds. konsultacji społecznych. - Każdy zainteresowany będzie mógł wybrać jeden z trzech proponowanych wariantów.

Informacja z odniesieniem do ankiety plus mapki pojawi się również na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta: www.zielona-gora.pl.

180 km bez ładowania

Autobus mini ma sześć metrów długości i wyposażono go w baterie umożliwiające przejechanie co najmniej 180 kilometrów bez konieczności ładowania. Przewiezie 19 pasażerów. Wartość projektu dofinansowanego z funduszy europejskich to blisko 4,69 mln zł. Pojazdy dostarczy konsorcjum firm - Kinetik z Warszawy i Wawa (Chorwacja). Kinetik jest przedstawicielem w Polsce firmy Karsan i zielonogórskiej EkoEnergetyki na rynkach zagranicznych. Karsan we współpracy z koncernem BMW zaprojektował pierwsze tego typu pojazdy. W Turcji są wykorzystywane od lat.

Bilet z parkingu wielopoziomowego przy Palmiarni będzie jednocześnie biletem autobusowym. Elektryczne autobusiki na zielonogórskich ulicach powinny pojawić się we wrześniu - podczas Winobrania. „Maluchy” nie dość, że poradzą sobie z przejazdem wąskimi uliczkami, to jeszcze przyczynią się do zmniejszenia poziomu hałasu i emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla.

- Pod koniec tego roku będziemy najbardziej ekologicznym i najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce - mówił w „Łączniku” prezydent Janusz Kubicki.

(rk)