Wybierz się na wycieczkę po porodówce

3 Marzec 2023
Pierwsze pary oczekujące dziecka „zwiedziły” blok porodowy w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W kolejce czekają kolejni chętni.

- Drogie mamy, zastanawiacie się, gdzie urodzić swoje dziecko? Zapraszamy do zapoznania się z blokiem porodowym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W każdą środę o godzinie 10.00 wykwalifikowany i uśmiechnięty personel pokaże paniom nasze kolorowe sale porodowe oraz oddział dla matek z dziećmi. Dowiecie się bezpośrednio od nas, jak może wyglądać wasz poród - napisał kilka dni temu szpital na swoim fanpage’u. Pierwsza „wycieczka zapoznawcza” odbyła się już w minioną środę, bo chęć zwiedzenia porodówki błyskawicznie zgłosiło prawie 20 osób, pań i ich partnerów oczekujących na dziecko.

- Na kolejne dwie środy też już zapisało się po kilkanaście par - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Krok po kroku

Skąd się wziął ten jak widać trafiony pomysł? - Mamy nowy budynek, nowy oddział, chcemy więc zachęcić panie, by rodziły u nas - tłumaczy rzeczniczka. - Po bloku porodowym pary oprowadza pielęgniarka oddziałowa, odpowiadając na wszystkie nurtujące je pytania - dodaje. W minioną środę na nurtujące panie pytania odpowiadali też sami lekarze - kierownik oddziału Rafał Rzepka oraz Jerzy Hołowczyc.

Pierwsze oddziały - w tym położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym - do nowego budynku CZMiD rozpoczęły przenosiny 2 listopada ub. r. To nie tak dawno, nowy i kolorowy oddział wciąż jeszcze pachnie świeżością. W żaden sposób nie można go porównać do starej, siermiężnej porodówki, która jeszcze tak niedawno miała swoją siedzibę po sąsiedzku w budynku L.

W nowym miejscu są aż cztery przestronne, świetnie wyposażone w sprzęt medyczny sale porodowe, każda z łazienką i kącikiem noworodka, z których nowo narodzone bobasy wychodzą czyściutkie, zmierzone, zważone i z przydzielonymi punktami w skali Apgar. Na sali pacjentkom może towarzyszyć osoba bliska, a one same mogą rodzić stojąc, siedząc, leżąc… Te, które w środę przeszły krok po kroku całą drogę, jaką pokonają raz jeszcze, gdy nadejdzie czas porodu, zobaczyły też rooming. Serialowa „Leśna Góra” niech się schowa - 14 sal jedno i dwuosobowych z łóżeczkami dla noworodków i łazienkami zwraca uwagę swojskim wystrojem i komfortem. Chociaż…

- Ostatnio mamy więcej porodów, więc zdarza się, że czasem na sali musimy położyć trzy panie. Wtedy robi się trochę ciasno – przyznaje rzeczniczka.

Ambitny plan

Pierwsza wycieczka po porodówce zawędrowała też na tę część patologii ciąży, która znajduje się w CZMiD. Bo przecież któraś z przyszłych mam może tutaj trafić.

Od 1 lutego oddziałem położniczo-ginekologicznym kieruje Rafał Rzepka, prof. UZ. - Znając zespół, z którym będę pracować, mogę zapewnić, że zrobimy co w naszej mocy, aby ten oddział był wiodącym nie tylko w województwie lubuskim, ale także w kraju - zapowiedział wówczas. To ambitny plan, nawet jeśli w rankingu szpitali za 2022 r. „Gdzie rodzić po ludzku” Szpital Uniwersytecki już znalazł się w pierwszej trójce szpitali lubuskich. Ale najważniejsze jest, by - jak w środę skwitował szef oddziału - „kobieta urodziła zdrowe dziecko i poród zakończyła z uśmiechem”.

(el)