Wybierz się na wycieczkę po porodówce

3 Marzec 2023
Pierwsze pary oczekujące dziecka „zwiedziły” blok porodowy w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W kolejce czekają kolejni chętni.

- Drogie mamy, zastanawiacie się, gdzie urodzić swoje dziecko? Zapraszamy do zapoznania się z blokiem porodowym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W każdą środę o godzinie 10.00 wykwalifikowany i uśmiechnięty personel pokaże paniom nasze kolorowe sale porodowe oraz oddział dla matek z dziećmi. Dowiecie się bezpośrednio od nas, jak może wyglądać wasz poród - napisał kilka dni temu szpital na swoim fanpage’u. Pierwsza „wycieczka zapoznawcza” odbyła się już w minioną środę, bo chęć zwiedzenia porodówki błyskawicznie zgłosiło prawie 20 osób, pań i ich partnerów oczekujących na dziecko.

- Na kolejne dwie środy też już zapisało się po kilkanaście par - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Krok po kroku

Skąd się wziął ten jak widać trafiony pomysł? - Mamy nowy budynek, nowy oddział, chcemy więc zachęcić panie, by rodziły u nas - tłumaczy rzeczniczka. - Po bloku porodowym pary oprowadza pielęgniarka oddziałowa, odpowiadając na wszystkie nurtujące je pytania - dodaje. W minioną środę na nurtujące panie pytania odpowiadali też sami lekarze - kierownik oddziału Rafał Rzepka oraz Jerzy Hołowczyc.

Pierwsze oddziały - w tym położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym - do nowego budynku CZMiD rozpoczęły przenosiny 2 listopada ub. r. To nie tak dawno, nowy i kolorowy oddział wciąż jeszcze pachnie świeżością. W żaden sposób nie można go porównać do starej, siermiężnej porodówki, która jeszcze tak niedawno miała swoją siedzibę po sąsiedzku w budynku L.

W nowym miejscu są aż cztery przestronne, świetnie wyposażone w sprzęt medyczny sale porodowe, każda z łazienką i kącikiem noworodka, z których nowo narodzone bobasy wychodzą czyściutkie, zmierzone, zważone i z przydzielonymi punktami w skali Apgar. Na sali pacjentkom może towarzyszyć osoba bliska, a one same mogą rodzić stojąc, siedząc, leżąc… Te, które w środę przeszły krok po kroku całą drogę, jaką pokonają raz jeszcze, gdy nadejdzie czas porodu, zobaczyły też rooming. Serialowa „Leśna Góra” niech się schowa - 14 sal jedno i dwuosobowych z łóżeczkami dla noworodków i łazienkami zwraca uwagę swojskim wystrojem i komfortem. Chociaż…

- Ostatnio mamy więcej porodów, więc zdarza się, że czasem na sali musimy położyć trzy panie. Wtedy robi się trochę ciasno – przyznaje rzeczniczka.

Ambitny plan

Pierwsza wycieczka po porodówce zawędrowała też na tę część patologii ciąży, która znajduje się w CZMiD. Bo przecież któraś z przyszłych mam może tutaj trafić.

Od 1 lutego oddziałem położniczo-ginekologicznym kieruje Rafał Rzepka, prof. UZ. - Znając zespół, z którym będę pracować, mogę zapewnić, że zrobimy co w naszej mocy, aby ten oddział był wiodącym nie tylko w województwie lubuskim, ale także w kraju - zapowiedział wówczas. To ambitny plan, nawet jeśli w rankingu szpitali za 2022 r. „Gdzie rodzić po ludzku” Szpital Uniwersytecki już znalazł się w pierwszej trójce szpitali lubuskich. Ale najważniejsze jest, by - jak w środę skwitował szef oddziału - „kobieta urodziła zdrowe dziecko i poród zakończyła z uśmiechem”.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki