Wybierz się na spacer po Dolinie Luizy

2 Maj 2013
Zajrzyj do Doliny Luizy, czyli na Wagmostaw. Sprawdź jak odnowiono ten zakątek Zielonej Góry.

- Ruina, brud, smród i ubóstwo! A przecież to było takie piękne miejsce! Zróbcie coś z tym – od lat narzekali zielonogórzanie. Wreszcie przestaną. Chodzi o staw nieopodal ul. Sulechowskiej – Dolinę Luizy, czyli popularny Wagmostaw.

Musimy coś z tym zrobić

- Zielonogórzanie wciąż mówili o odnowieniu tego miejsca. Samo porządkowanie terenu nic nie dawało. Potrzebna była gruntowna rewitalizacja – przyznaje prezydent Janusz Kubicki.
I wykonano ją za unijne pieniądze.

- Od kiedy pokazało się słoneczko, wychodzimy na spacerki z naszym wnuczkiem i prawnuczkiem, Tymonkiem. To miejsce zaczyna dobrze wyglądać - mówią Alicja Andersz i Melania Przerwa, które spacerują nowymi alejkami. - Takie miejsce, z odrobiną wody, właściwie powinno być na każdym osiedlu. Jakby się rozmarzyć, to przydałaby się jeszcze mała kawiarnia.
Kiedyś kawiarnię usytuowano w dawnym młynie. Jednak budynek przed kilku laty spłonął i został rozebrany. Jednak to nie jedyna rzecz, która się zmieniła na Dolinie Luizy.

Gruntowny remont

- Staw został oczyszczony, brzegi umocnione i usunięto zbędną roślinność, która zasłaniała brzegi - opowiada szef miejskich inwestycji, Paweł Urbański. - Odnowiliśmy alejki spacerowe, są nowe ławki, oświetlenie. Nowością są mostki nad strumykami, pomosty i wyspa z budkami lęgowymi. To miejsce dla ptactwa wodnego, które żyje na stawie.
Sporo radości mają też dzieci, bo obok stawu powstał nowy plac zabaw. To zaniedbane, do niedawna, miejsce nabiera nowego blasku. Największą atrakcją będzie podświetlana fontanna.

Wspólnie z Niemcami

Wszystko to było możliwe dzięki funduszom unijnym. Inwestycja kosztowała ok. 3 mln zł (z tego 2,5 mln zł z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej EWT).
- To wspólny polsko-niemiecki projekt. Niemcy odnawiają słynny park Branitz, my Dolinę Luizy - tłumaczy wiceprezydent, Krzysztof Kaliszuk. - Były głosy, żeby remontować za własne pieniądze, ale cierpliwie czekaliśmy na unijne wsparcie.
Wiceprezydent przypomina, że wcześniej, w ten sposób, zrewitalizowano fragment Lasku Piastowskiego. - Wkrótce będziemy rewitalizować Park Tysiąclecia. Możliwe jest też odnowienie parku w Zatoniu.

Tymczasem warto odwiedzić Dolinę Luizy.
- Mój bratanek niedawno skończył roczek i uwielbia spacery po Wagmostawie. Brat z żoną mieszkają tutaj, po sąsiedzku, na Skłodowskiej, więc kiedy mogę, to chętnie zabieram tutaj Antka – mówi Mateusz Raubo. - Wreszcie jest gdzie się przejść. Jest dużo ławek i można się zrelaksować.

(tc, kg)