Wszystko zaczęło się od marzenia

9 Lipiec 2021
- Jak w coś wierzę, to idę do przodu, choćby po kamieniach - mówi Bożenna Bukiewicz. Podczas uroczystości wręczenia pierwszych lekarskich dyplomów na UZ, prezydent Janusz Kubicki podkreślał: „Nie byłoby tu nas dzisiaj, gdyby nie determinacja poseł Bożenny Bukiewicz.” Uparcie dążyła do powstania kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni.

- Z jakimi uczuciami obserwowała pani tę uroczystość?

Bożenna Bukiewicz, w latach 2002-2005 radna Zielonej Góry, posłanka V, VI, VII i VIII kadencji Sejmu, była przewodnicząca lubuskiej PO: - Z wielką satysfakcją i dumą. Dumna jestem z młodych absolwentów zielonogórskiej medycyny, a satysfakcję i wielką radość odczuwałam, widząc owoc swojej pracy i wieloletnich starań. Warto było marzyć i dążyć do celu.

- A to marzenie pojawiło się…

- Jeszcze gdy byłam radną. To wtedy wsłuchując się w głosy mieszkańców dostrzegłam potrzebę stworzenia kierunku lekarskiego na UZ. Wielu młodych, zdolnych mieszkańców naszego województwa nie było stać na studia medyczne we Wrocławiu, w Poznaniu, Katowicach czy Szczecinie, ponieważ koszty utrzymania w tych miastach przekraczały możliwości finansowe ich rodzin. W Lubuskiem mamy wielu wspaniałych lekarzy. Serce rośnie, gdy czytam o zielonogórskich osiągnięciach prof. Dawida Murawy czy prof. Pawła Golusińskiego. Ale wierzę, że tuzów medycyny w Zielonej Górze będzie jeszcze więcej i kierunek lekarski w Zielonej Górze będzie reprezentował coraz wyższy poziom. To kwestia czasu.

- Od początku wierzyła pani w potencjał zielonogórskiej uczelni?

- Wykształciła m.in. wielu wspaniałych inżynierów, choćby założycieli znanego na całym świecie ADB. I choć moi przyjaciele lekarze mnie krytykowali, a znajomi uznali, że zwariowałam, gdy zostałam posłem podjęłam starania o powstanie kierunku lekarskiego na UZ. Utwierdzały mnie takie wypowiedzi, jak ta prof. Jerzego Szaflika z Warszawy, najsławniejszego polskiego okulisty: - U nas na katedrę, to czekać i się nie doczekać, to dlaczego nie mieliby przyjeżdżać do Zielonej Góry? - powiedział. W 2012 r. wraz z ówczesnym rektorem UZ Czesławem Osękowskim, panią marszałek Elżbietą Anną Polak i prezydentem Januszem Kubickim pojechaliśmy do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z podpisaną przez nas gotowością do utworzenia kierunku lekarskiego w Zielonej Górze. Jednak negatywne nastawienie rektorów uczelni medycznych w całej Polsce, i nie tylko ich, sprawiało że do ostatniej chwili wszyscy byli przekonani, że nie mamy żadnych szans. Co z tego, że ministrowie byli mili, ja cały czas czułam, że w sens zielonogórskich studiów medycznych nie wierzą. Gdy się tak wielokrotnie odbijałam od ministra zdrowia do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a w sprawie przez kilka lat nie działo się nic, zdeterminowana poszłam do premier Ewy Kopacz. To był maj albo czerwiec 2015 r. Pani premier, po wysłuchaniu moich argumentów, wsparła mnie u ministra zdrowia i wkrótce uzyskałam ten bezcenny podpis…

- …bez którego medycyny, być może na wieki wieków, w Zielonej Górze by nie było?

- Moglibyśmy nawet na rzęsach stawać... Potem była mozolna praca pracowników uniwersytetu i urzędu marszałkowskiego. Duże przedsięwzięcie, ale mamy pierwszych 51 lekarzy. Będzie jeszcze więcej. Tymczasem pandemia dodatkowo pokazała, że w Lubuskiem brakuje choćby zakaźników czy anestezjologów… Medycyna to jednak najdroższy kierunek i liczbę studentów na kierunkach lekarskich narzuca ministerstwo zdrowia. Zapewne dlatego, uszczuplając ogólną pulę, mieliśmy tylu przeciwników. Na szczęście, to już historia.

- Dziękuję.

Ewa Lurc

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki