Wszystko przez COVID?

1 Październik 2021
Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby nadmiarowych zgonów. A Lubuskie drugą pozycję w Polsce.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku w naszym kraju zmarło około 480 tys. osób - o 67 tys. więcej niż w roku poprzednim, a współczynnik zgonów na 100 tys. osób osiągnął najwyższą wartość od 1951 r. Rok 2020 zakończyliśmy również najwyższym wskaźnikiem zgonów nadmiarowych wśród krajów europejskich - wyniósł 23,5 proc.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, po półtora roku pandemii Polska nadal znajduje się na wysokim, drugim miejscu w Europie pod względem liczby nadmiarowych zgonów, których jest już prawie 140 tys. W czerwcu br., w którym zgonów w Polsce było najmniej od kilku miesięcy, ale nadal więcej aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku (35 077 w stosunku do 28 536), ich udział z powodu COVID-19 we wszystkich województwach nie przekroczył 6,5 proc. W Lubuskiem było to tylko 3,1 proc.

Jako poważną przyczynę nadmiarowych zgonów, oprócz samego COVID-19, „DGP” podaje utrudniony dostęp do lekarzy i wylicza za sprawozdaniem NFZ: na samą walkę z pandemią płatnik przeznaczył w 2020 r. 10 mld zł, w tym samym czasie w Polsce udzielono o 20 proc. mniej świadczeń medycznych niż w dwóch latach poprzednich, do szpitali trafiło o 2 mln mniej pacjentów, o 2,5 mln osób mniej leczyło się u specjalistów i około 2 mln mniej pacjentów szukało pomocy u lekarzy rodzinnych.

W lubuskich szpitalach w całym województwie w 2020 r. wykonano 145 tys. świadczeń, o 48 tys. mniej niż w 2019 r., tj. 74,8 proc. Zajrzyjmy do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, w którym pacjent z koronawirusem nie raz zamykał oddział, a gdy kolejne fale pandemii przypierały ostry atak, z powodu ograniczonej liczby anestezjologów i na podstawie odgórnych decyzji wstrzymywano zabiegi planowe na salach operacyjnych. Tu w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. wykonano mniej m.in.: zabiegów operacyjnych - o blisko 3 tys. (20 proc.), porad - o prawie 16 tys. (14 proc.), hospitalizacji - o około 7 tys.(12 proc), a świadczeń na oddziałach dziennych - o ponad 1 tys. (14,5 proc.). Na samej onkologii, która w kraju podobno miała ucierpieć najmniej, w Zielonej Górze w 2020 r. leczyło się o blisko 700 pacjentów mniej (22 proc.).

- Gigantyczna fala nadmiarowych zgonów przetoczyła się przez całą Polskę, choć najmocniej dotknęła Podkarpacie – pisze 24 września gazeta.pl. I jak wylicza na podstawie danych z Rejestru Stanu Cywilnego: od sierpnia 2020 r. do września 2021 r. nadmierna śmiertelność średnio dla całej Polski wyniosła aż 31,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w czterech poprzednich latach. Na podkarpaciu była najwyższa - 40 proc. A drugie w kolejności było województwo lubuskie. Tu wskaźnik zgonów nadmiarowych wyniósł aż 35,7 proc…

Podczas ostatniej konferencji prasowej na temat termomodernizacji budynków Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i jego inwestycyjnych planów Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, powiedziała: - (…) Komisja Europejska przyznaje, że pandemia obnażyła wielkie deficyty i problemy w publicznej ochronie zdrowia w całej Europie, a cóż dopiero w Polsce (…)

A w Lubuskiem, to już chyba szkoda gadać?

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki