Wraca Budżet Obywatelski. W puli jest 7,5 mln zł

10 Listopad 2023
Już w styczniu 2024 r. zielonogórzanie będą wybierali kolejne inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. - To dobra inicjatywa dająca mieszkańcom realny wpływ na rozwój miasta. Dlatego bardzo się cieszę, że po przerwie możemy do niej wrócić - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Domki dla jerzyków, tablica wskazująca stan zanieczyszczenia powietrza, wielki napis na Winnym Wzgórzu, pumptrack w Przylepie, zmodernizowany Kaczy Dół, defibrylatory AED w sołectwach, pomnik Winiarki Emmy, czy  murale na silosach przy ul. Chmielnej… - to tylko kilka z dziesiątków projektów, które w ostatnich latach miasto zrealizowało w ramach kolejnych edycji budżetu obywatelskiego.

Inicjatywa była powszechnie lubiana i akceptowana przez zielonogórzan. Ale pod koniec 2022 r., z powodu rosnących kosztów wywołanych m.in. pandemią, wojną na Ukrainie i wysoką inflacją, budżet obywatelski został zawieszony w ramach szukania oszczędności przez miasto. Teraz powraca.

- Przygotowaliśmy dla mieszkańców pulę 7,5 mln zł, która zostanie przeznaczona na realizację nowych projektów - informuje prezydent Janusz Kubicki. - Osobiście bardzo się cieszę, że mogliśmy wrócić do tej idei. Budżet obywatelski, jak nazwa wskazuje, jest ważnym elementem budowania prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego. To również okazja, by zielonogórzanie sami wskazali, czego najbardziej brakuje w ich otoczeniu.

Zasady budżetu

Projekty do nowej edycji BO można zgłaszać od 13 do 26 listopada. Został zachowany dotychczasowy podział: inwestycje w „starej” Zielonej Górze muszą zawierać się w kwocie od 100 tys. zł do 1 mln zł, a te w dzielnicy Nowe Miasto od 100 tys. zł do 500 tys. zł. Obowiązują również pewne ograniczenia.

- Propozycje nie mogą dotyczyć jednostek oświatowych. Muszą to być konkretne zadania inwestycyjne, nie zaś pojedyncze akcje lub wydarzenia. Należy pamiętać, że projekty muszą dotyczyć nieruchomości, którymi dysponuje miasto - wylicza Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta ds. konsultacji społecznych. Zgłoszenia mogą składać mieszkańcy Zielonej Góry - ważne, aby pod każdym z nich znalazła się lista 15 mieszkańców popierających przedsięwzięcie.

- Wszystkie wymogi formalne znajdują się na stronie www. zielonagora.konsultacjejst.pl. Tam też do 17 grudnia opublikujemy listę zgłoszonych projektów wraz z opisami oraz decyzją komisji, czy pomysł został zakwalifikowany do głosowania. Od tej decyzji będzie można się odwołać - zaznacza P. Dubicki.

Samo głosowanie ma się odbyć w formie elektronicznej na stronie www.zielonagora.konsultacjejst.pl od 1 do 14 stycznia 2024 r. - Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie cztery wybrane przez siebie inwestycje. Głos będzie można oddać tylko raz! Wyniki poznamy do 21 stycznia - mówi P. Dubicki.

Projekty bliskie ludziom

Z powrotu budżetu obywatelskiego cieszy się Zbigniew Binek, radny Zielona Razem. - To inicjatywa pozytywnie wpływająca na rozwój lokalnych społeczności. Zgłaszając projekt mieszkańcy muszą ze sobą rozmawiać, konsultować się, zachęcać innych, a później współpracować z miastem przy realizacji. Ma to duży wymiar edukacyjny, a wciąż można spotkać osoby, które nie wiedzą, czym jest taki budżet - zauważa Z. Binek, który ma już doświadczenie z obywatelską inicjatywą jako mieszkaniec Chynowa. - Zachęcam wszystkich do udziału, to przynosi realne efekty. BO służy do realizacji projektów bliskich ludziom. Na Chynowie udało się nam m.in. postawić nowe oświetlenie LED, zrewitalizować ul. Truskawkową, zbudować ścieżki rowerowe i trybunę na boisku przy ul. Krępowskiej - wylicza Z. Binek.

(md)