Wprowadzą się kapucynki i lemury

19 Listopad 2021
Co roku ogród botaniczny i minizoo odwiedza 100 tysięcy osób. Gości może być jeszcze więcej, bo po rozbudowie w „Bajkowej Zagrodzie” zamieszkają nowe zwierzaki. Mamy wizualizację powiększonego obiektu.

Temat pilotuje radny Paweł Wysocki (Zielona Razem), który z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej opiekuje się ogrodem. - Kompleks przyrodniczo-edukacyjny przy ul. Botanicznej cieszy się olbrzymią popularnością, zielonogórzanie chętnie odwiedzają go całymi rodzinami, zwłaszcza latem - mówi P. Wysocki. - Seniorzy lubią spacerować po ogrodzie, fotografować rośliny i odpoczywać na ławeczkach. Rodzice z pociechami stoją w kolejkach do zwierzaków, dlatego chcemy sprawić im przyjemność i wprowadzić kolejnych sympatycznych „lokatorów” do minizoo.

Do nowej części zoo wprowadzą się małpki kapucynki, lemury i owce świniarki (jeden z gatunków dzikiej owcy). W ramach inwestycji powstanie altana promocyjno-szkoleniowa, toalety i ogrodzenie z paneli, a ścieżki będą utwardzone. Azyl dla dzikich zwierząt pozostanie przy ul. Botanicznej, ale będzie przeniesiony o kilkadziesiąt metrów. Obiekt zyska też ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, siedziska, tablice informacyjne i kraty pod drzewa. Nie zabraknie nowych nasadzeń, wszystkie uzgodniono z miejską architekt zieleni.

Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że stara się, by z roku na rok Zielona Góra była bardziej przyjazna mieszkańcom. - W dobrym mieście nie tylko się pracuje, ale i wypoczywa. Konsekwentnie stawiamy na rekreację. Park w Zatoniu to nasza duma, w jego sąsiedztwie chcemy zbudować miejsca parkingowe, o to prosili nas zielonogórzanie. Planujemy rewitalizację Parku Tysiąclecia. W naszym zoo nie brakuje gości, dlatego planujemy go rozbudować - mówi.

Inwestycja będzie możliwa dzięki współpracy z miastami Cottbus, Gubin i Guben w ramach regionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Przetarg na rozbudowę minizoo miasto ogłosi do końca roku. Jeśli uda się znaleźć wykonawcę, inwestycja zostanie zrealizowana w 2022 r. Nową część zoo zaprojektowało Biuro Usług Projektowo-Wykonawczych „Archpeak” Paweł Wyczałkowski z Zielonej Góry.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki