Wizyta w Zatoniu? Będzie gdzie zaparkować!

23 Wrzesień 2022
Park Książęcy w Zatoniu robi furorę. Zwłaszcza w weekendy. Przyjeżdża mnóstwo osób: na spacer, do kawiarni, na imprezę… Często bywa tak, że nie ma gdzie zaparkować samochodu. I właśnie dlatego miasto ruszyło z budową ponad stu miejsc postojowych.

Według danych informacji turystycznej Visit Zielona Góra - park w Zatoniu jest często pierwszym wyborem gości odwiedzających nasze miasto, skutecznie rywalizując z deptakiem czy Palmiarnią. A mieszkańcy chętnie przyjeżdżają tu na pikniki i koncerty - całymi rodzinami! W tej sytuacji miejsca parkingowe są na wagę złota.

Wykonawca już wszedł na plac budowy - w pierwszej kolejności zajmie się pracami ziemnymi. Łącznie w planach jest 112 miejsc postojowych. Aż 54 miejsca będą zlokalizowane równolegle do istniejącej jezdni przy ul. Zatonie-Księżnej Doroty, kolejne 36 (wraz z drogą wewnętrzną) w stronę Marzęcina. Będzie można zaparkować też przy ulicy Zatonie-Strumykowa (powstaną 22 miejsca prostopadle do istniejącej drogi wewnętrznej). Miejsca postojowe będą z kostki betonowej.

- Prace drogowe obecnie odbywają się przy ul. Zatonie-Marzęcin - mówi Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie. - W miejscu planowanego parkingu wykonano korytowanie i ograniczono plac przy pomocy betonowych krawężników.

W przyszłym tygodniu planowane jest usunięcie kolizji z siecią telekomunikacyjną. Koniec prac w listopadzie. - Spodziewaliśmy się, że mieszkańcy będą częściej wybierać rower, by dostać się do Zatonia - mówi Filip Gryko, szef klubu radnych Zielona Razem. - I choć ta opcja jest popularna, samochodów jest aż tyle, że dodatkowe parkingi to konieczność. Znaleźliśmy dobre lokalizacje. Mieszkańcy i tak parkowali wzdłuż drogi na Marzęcin, co czasami kończyło się mandatami. Problem się skończy.

Jak trafimy do nowych parkingów? Zamieszczamy mapkę. Jadąc drogą wojewódzką nr 283, od strony Zielonej Góry, na skrzyżowaniu z ul. Księżnej Doroty skręcimy z lewo. Po niespełna 100 metrach będzie pierwsza lokalizacja - przy ul. Strumykowej. Kolejne miejsca powstaną wzdłuż drogi w kierunku Marzęcina. A gdy tu zabraknie miejsc, będzie można pojechać dalej, prosto do parkingu (po lewej stronie) na wysokości placu zabaw.

Wykonawcą zadania pn. „Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu” jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane „Gran-Bud”. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach współpracy INTERREG V. A Brandenburgia-Polska 2014-2020. Partnerem jest miasto Cottbus. Cała inwestycja zamknie się w kwocie 959 tys. 800 zł, z czego ok. 520 tys. 55 tys. zł pochodzi z dofinansowania.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki