Witajcie i prowadźcie nas do ekstraligi!

12 Listopad 2021
Stelmet Falubaz Zielona Góra oficjalnie zaprezentowany. Nowymi twarzami w zespole są: Krzysztof Buczkowski, Australijczyk Rohan Tungate i junior Dawid Rempała. Wspólnie m.in. z Maksem Fricke i Piotrem Protasiewiczem mają sprawić, że banicja na zapleczu potrwa tylko rok.

Odkryte karty tajemnicą nie były, wszak dziś w żużlu „kto, gdzie” wiadomo już dużo wcześniej przed 1 listopada, kiedy to otwiera się oficjalnie okienko transferowe. - Nie spodziewałem się oferty z Zielonej Góry. Klub był bardzo konkretny, często dzwoniliśmy do siebie. Chcemy od razu wejść do ekstraligi. Planu „B” tutaj nie ma. Nastawiamy się na ciężką walkę - przyznaje Krzysztof Buczkowski, który do Falubazu przychodzi jako wicemistrz Polski z Motoru Lublin. 35-letni „Buczek” związał się z klubem dwuletnim kontraktem.

Plastron z „Myszą” przywdziewał już Australijczyk Rohan Tungate, który występował w Zielonej Górze w pandemicznym sezonie 2020. Tungate, wówczas jako zawodnik I-ligowego Orła Łódź, wystąpił w trzech meczach. W meczu o brązowy medal w Zielonej Górze pobił rekord zielonogórskiego toru (57,43 s.). Tungate w styczniu skończy 32 lata. Uwagę prezesów zwrócił świetnymi występami w Orle. Ostatni sezon był już mniej udany. Na zapleczu elity ścigał się w Unii Tarnów, która spadła do II ligi. - Drużyna ma jasno określony cel. To pozwoli mi na dalszy rozwój. Chcę pomóc w wywalczeniu awansu do PGE Ekstraligi. Poza tym lubię tor przy W69 i wiem, że będę mocnym punktem - deklaruje Australijczyk.

Z Tarnowa do Zielonej Góry przenosi się też Dawid Rempała. Kolejnemu z licznego żużlowego klanu pozostały jeszcze dwa lata startów w gronie młodzieżowców. - Nie chciałem iść jeszcze do ekstraligi. Oferty stamtąd były, ale wolałem jeszcze zostać w I lidze, rozjeździć się. Myślę, że najlepsze warunki do tego są w Zielonej Górze - uważa junior, syn Tomasza Rempały.

Nowi dołączyli do Maksa Fricke i Piotra Protasiewicza. Na pozycji U-24 jest w tej chwili trzech chętnych. Mateusz Tonder, Damian Pawliczak i Jan Kvech. - Po sparingach ustalimy zawodnika numer jeden, który pojedzie pierwsze mecze, a potem zobaczymy, co będzie dalej - wyjaśnia Piotr Żyto, trener zielonogórzan. Okres przygotowawczy ma przebiegać podobnie jak w ubiegłym roku, czyli Falubaz ma zameldować się ponownie na obozie w Świnoujściu. Treningi w sali gimnastycznej rozpoczną się z początkiem grudnia.

Zarówno nowi, jak i dotychczasowi zawodnicy podkreślają, że cel jest jeden: PGE Ekstraliga 2023. Do miana najgroźniejszego rywala zielonogórzan urasta Polonia Bydgoszcz, która nie próżnowała w ostatnim czasie. To nowy meldunek Mateja Žagara, Kennetha Bjerre i Adriana Miedzińskiego. Czy zatem Falubaz nadal może się czuć murowanym faworytem do awansu?

- W żużlu mówienie o murowanych kandydatach zawsze jest przedwczesne. Wystarczy jeden sparing, pierwszy bieg, pierwszy łuk i cały projekt się kończy. Poza tym w Bydgoszczy zbudowano bardzo ciekawy i mocny skład, który napsuje krwi również i Falubazowi - uważa Jacek Frątczak, żużlowy ekspert.

- Nazwiska w Falubazie były znane od dłuższego czasu. Stwierdzono, że lepiej się już uzbroić, żeby inni wybierali z tego, co zostało. Tymczasem okazuje się, że z tego co zostało, jak widać po Bydgoszczy, można złożyć całkiem niezły zespół. Mówimy jednak o rozważaniach czysto na papierze - podkreśla Rafał Darżynkiewicz, dziennikarz TVP Sport.

Po raz ostatni zielonogórzanie jeździli na zapleczu elity w 2006 roku, wówczas na finiszu wyprzedzili ekipę z Ostrowa Wielkopolskiego. - Ta liga jest coraz ciekawsza - uważa Maciej Noskowicz, komentator Canal + i dziennikarz Radia Index. - Telewizja cały czas ją profesjonalizuje. Kluby, które tam są, mają coraz większe aspiracje. Jestem przekonany, że te mecze mogą być kapitalne, a i Falubaz na pewno nie będzie miał z górki. Chętnych nie zabraknie - jak nie do awansu, to do przeszkadzania.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki