Wino na medal

11 Wrzesień 2020
I to nie jeden! Ten najważniejszy podczas Winobrania trunek degustowany jest nie tylko przez spragnionych zabawy mieszkańców i turystów, ale również przez profesjonalne jury.

Pierwszym z konkursów, który odbywa się z okazji Dni Miasta jest wybór oficjalnego wina winobraniowego. W tym roku w szranki stanęły 52 lubuskie wina. Białe, czerwone, różowe, a nawet pomarańczowe! - Zabrakło nam jednak win musujących, z których nasz region słynie, chociaż wytwórców nie jest zbyt wielu – przyznali zgodnie członkowie jury, Arkadiusz Cincio, Alina Polak-Woźniak, Tomasz Kowalski i Aleksander Kramer. W kategorii win białych wygrał Muscaris 2019 z winnicy Żelazny, najlepszym winem czerwonym okazało się Sadyba Regent 2019 z winnicy Łukasz.

Kolejna winobraniowa tradycja to Ogólnopolski Konkurs Win AD 2020. W tym roku odbyła się jego 11. edycja. O tytuł „Grand Prix Winobrania” walczyły 193 trunki z 46 winnic z całego kraju. - Każde wino było oceniane w 100-punktowej skali przez sześcioosobowe jury – tłumaczył Przemysław Karwowski, prezes fundacji „Gloria Monte Verde”. Członkowie komisji w ciągu dwóch dni degustowali: 89 win białych, 52 czerwone, 18 różowych, 9 słodkich, 13 musujących oraz 12 specjalnych. Najlepszym z najlepszych, czyli mogącym się pochwalić tytułem „Grand Prix” zostało wino Riesling nobilis 2019 z winnicy Saganum z Żagania. Trunek zdobył 90,7 punktów. W tej kategorii srebrny medal również zdobyło wino z żagańskiej winnicy – Solaris nobilis 2019. Brązowy medal dostał Roter Riesling 2019 z winnicy Silesian.

Został jeszcze jeden, nierozstrzygnięty konkurs dla tych, którzy wina produkują w... domach. Winiarscy amatorzy mogą zgłaszać wyroby do XVIII Konkursu Win Domowych organizowanego przez Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie oraz Fundację na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”. - Konkurs odbędzie się w Palmiarni, w sobotę, 12 września, w godz. 10.00-15.00. Wina w butelce 0,75 litra, odpowiednio opisane można przynieść w dniu konkursu, w godz. 10.00-11.00, albo dostarczyć do 11 września br. na adres biura Palmiarni – informują organizatorzy. Regulamin konkursu na stronie www.winiarze.zgora.pl. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez miasto i Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki