Wino Jubileuszowe. Znamy zwycięzców!

29 Lipiec 2022
Wiemy jakie trunki będą pieścić nasze kubki smakowe przez okrągły rok – od Winobrania do Winobrania! Komisja konkursowa wyłoniła najsmaczniejsze białe, czerwone i musujące wino jubileuszowe.

To nie blef, bo fakty zostały sprawdzone organoleptycznie w zielonogórskiej Palmiarni. Czteroosobowa komisja obradowała trzy dni. Przetestowała ponad 50 trunków zgłoszonych przez 16 regionalnych winnic.

Oto zwycięzcy w trzech kategoriach:

  • wino białe: Riesling 2021, winnica Marcinowice
  • wino czerwone: Pinot Noir 2019, winnica Saint Vincent
  • wino musujące: Pinot Noir 2020, winnica Gostchorze.

Nie przegapimy ich, bo będą sygnowane jako Wina Winobraniowe. – Wyłoniliśmy również wina rekomendowane wina jubileuszowe , które będą oznaczone okazjonalnym kapturkiem – zapowiada Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu i współorganizator Winobrania.

Bartłomiej Gruszka, który stoi na czele fundacji Tłocznia szykuje ściągę dla smakoszy. – Rekomendowane Wina Jubileuszowe znajdą się w katalogu, który będzie dostępny dla gości Winobrania – twierdzi.

Wystąpić w nim to nie lada zaszczyt, bowiem tegoroczne święto wina zbiega się z jubileuszem 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Co więcej, w Winnym Grodzie będziemy je obchodzić po raz 170! – Jestem dumna, że nasze wino zostało dostrzeżone – mówi Renata Wiśniewska z winnicy Saint Vincent. - Jubileusz miasta dodaje smaku wyróżnieniu.

Komisja oceniała działanie trunków na zmysły – wzrok, smak, węch. Pod lupę wzięła wrażenia, finisz i to czy trunek został przygotowany zgodnie ze sztuką. Po raz pierwszy został wyłoniony zwycięzca w kategorii wino musujące. – To chluba naszego regionu, tego typu win powstaje tu całkiem sporo – komentuje P. Karwowski.

- Dziękuję wszystkim winiarzom, którzy wzięli udział w konkursie. Pasję, z jaką pracujecie można wyraźnie odczuć podczas degustacji – podsumowuje wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Gratuluję zwycięzcom, a zielonogórzanom gwarantuję, że Winami Jubileuszowymi na pewno się nie zawiodą.

 (ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki