Winiarka Emma wraca

14 Styczeń 2022
Przed wojną była jednym z symboli winiarskiej tradycji miasta. Teraz wróci - z okazji jubileuszu powstania Zielonej Góry. Są firmy gotowe wykonać rekonstrukcję pomnika. Uroczyste odsłonięcie rzeźby zaplanowane jest na tegoroczne Winobranie.

- Zgadza się! Chcemy, żeby odsłonięcie pomnika Winiarki Emmy rozpoczynało oficjalne obchody 800-lecia powstania miasta i 700-lecia nadania mu praw miejskich, które potrwają od tegorocznego Winobrania do Winobrania w 2023 r. - mówi prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. - Emma ponownie będzie jednym z symboli miasta i jego winiarskiej tradycji. Sam za nią głosowałem.

Pomnik Winiarki Emmy, autorstwa Arnolda Kramera, został zaprojektowany jeszcze przed I wojną światową, jednak został zrealizowany w 1937 r. Błyskawicznie stał się symbolem miasta. Nie przetrwał jednak II wojny światowej.

Pomysł rekonstrukcji rzeźby wygrał w Zielonogórskim Budżecie Obywatelskim w 2017 r. - zdobył 526 głosów mieszkańców. Gotowa jest już rzeźba w brązie przedstawiająca Emmę, wykonana przez Artura Wochniaka. Natomiast w kilku przetargach nie udało się wyłonić wykonawcy bryły pomnika z piaskowca.

W miniony poniedziałek otwarto oferty w kolejnym przetargu. Zgłosiły się dwie firmy. Katanga z Parszowa chce za wykonanie cokołu 283 tys. zł, a Progres z Leszna 492 tys. zł. Miasto przeznaczyło na ten cel 230 tys. zł.

- Prezydent postanowił dołożyć brakujące 53 tys. zł. Teraz musimy przeprowadzić wszystkie formalności i zakładamy, że umowę będzie można podpisać na przełomie stycznia i lutego - informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie.

Harmonogram prac zakłada, że wykonawca na plac budowy wejdzie w kwietniu-maju i będzie miał 120 dni na wykonanie prac. Cokół powinien być gotowy pod koniec sierpnia. Tuż przed Winobraniem zostanie zamontowana na nim rzeźba Emmy.

Pierwotnie planowano, że pomnik stanie nieopodal ronda Dmowskiego. Lokalizacja została zmieniona - ostatecznie umiejscowiony będzie na skraju deptaka, w miejscu gdzie al. Niepodległości dochodzi do pl. Bohaterów.

(tc)

 

ŻYCZENIA DLA EMMY

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomnik powinien być gotowy na Winobranie - wtedy będzie można uroczyście odsłonić Emmę. U stóp pomnika zostanie wmurowana pamiątkowa tuba. Trafią do niej różne pamiątki i opis miasta. Jednak najważniejsze jest upamiętnienie żyjących obecnie zielonogórzan, bo to ludzie tworzą naszą Zieloną Górę. Dlatego każdy, z okazji jubileuszu miasta, może zostawić ślad po sobie.

Napiszcie „Życzenia dla Emmy”, które w głównej mierze, zapewne, będą życzeniami dla naszego miasta. Wszystkie zostaną włożone do tuby, by pamięć przetrwała przez pokolenia.

Głosowaliście na Emmę? To teraz do klawiatur. Nie głosowaliście, ale kochacie nasze miasto? To też siądźcie do klawiatur i piszcie!

Adres e-mail: Emma-zyczenia@gmail.com

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki