Wielki finał akcji Ekochoinka

31 Styczeń 2024
Dokąd tupta nocą jeż? Kto jeszcze nie odrobił lekcji z przyrody, ma szansę nadrobić zaległości 7 lutego. Okolice ratusza zamienią się w Leśną Osadę. Do stanowisk zaproszą leśnicy, przyrodnicy, ekolodzy, edukatorzy. To finał akcji Ekochoinka, za którą stoi miasto i Lasy Państwowe.

Ekopatrole jeszcze kursują. Spod śmietnikowych pergoli zbierają od mieszkańców choinki. To od ich wizyty zaczyna się miejskie sprzątanie po świętach i akcja Ekochoinka. - Same plusy - komentuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej. - Odpada samodzielna wyprawa do PSZOK-u, a w dodatku dajemy drzewku drugie życie.

Rzeczywiście, rokrocznie z drzewek powstają zrębki, które użyźniają ziemię pod roślinami w mieście. Część gałązek trafia do zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego Malinówka, gdzie ze smakiem wcinają je tamtejsze kozy i owce. Na marne nie idzie również wielka miejska choinka. Bierze udział w inicjatywie „Dobro z Natury”, która jest jednym z elementów akcji Ekochoinka. W zeszłym roku z drewna powstało 12 budek lęgowych, niemal 50 krążków różnej wielkości oraz trzy karmniki.

Drewniane krążki trafiają w ręce artystów. To za ich sprawą powstają z nich płaskorzeźby i małe obrazki, najczęściej z motywem przyrody. W tym roku ochotnicy z plastycznym zacięciem również się wykażą. Ozdobione krążki trafią na licytacje, a dochód zasili wybrane przez artystów charytatywne akcje.

Ekologia na słodko

Zwieńczeniem ekowysiłków zielonogórzan jest finał akcji - piknik w Leśnej Osadzie, która 7 lutego w godz. 10.00-13.00 stanie przed ratuszem. - W przedsięwzięcie włączają się instytucje i firmy, dla których edukacja ekologiczna stanowi ważne zadanie czy też misję działalności - opowiada Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Wydarzenie ściąga przede wszystkim uczniów szkół podstawowych. Każda drużyna dzierży Indeks Przyjaciela Przyrody i zbiera pieczątki za dobrze wykonane zadania. W zeszłym roku zawodnicy kręcili kołem fortuny, rozwiązywali ekologiczne łamigłówki, wykazywali się wiedzą na temat roślin, zwierząt, segregacji śmieci i ochrony środowiska, a nawet rżnęli drewno wielką piłą. Były nagrody i gorąca czekolada od Palmiarni. W tym roku ma być słodko za sprawą zbliżającego się tłustego czwartku.

Coraz bardziej eko

W Leśnej Osadzie przy każdym stanowisku spotkamy ekoedukatora, natomiast imprezę poprowadzi Radosław Blonkowski „Rademenez” - rekordzista Guinness’a we freestyle rap. Imprezę odwiedzą również miejskie maskotki, w tym lubiana Motomysz. - W tym roku, w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, w Leśnej Osadzie planujemy atrakcje w wykonaniu liderów edukacji leśnej z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich - zapowiada E. Fabiańczyk. - Państwo Ilona i Paweł Mrowińscy wykonają m.in. pokazy „Wielkich szych”. Wydarzenie będzie okazją dla nauczycieli, by dowiedzieć się więcej o jedynym tego typu miejscu w regionie, a także zaplanować wycieczkę szkolną.

- Biorąc pod uwagę ekologiczną edukację zielonogórzan, powstał efekt kuli śniegowej. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i aktywni - komentuje prezydent Janusz Kubicki. –-Warto zaznaczyć, że do zamiany sztucznej miejskiej choinki na żywą też zainspirowali nas mieszkańcy. Tak trzymać!

(ah)