Więcej zwierzaków przy Botanicznej

20 Sierpień 2021
Dzięki współpracy z niemieckim miastem partnerskim Cottbus oraz Gubinem i Guben, Zielona Góra rozbuduje popularne wśród mieszkańców minizoo. Przy ul. Botanicznej zamieszkają małpki, świnki pekińskie i lemury.

Iwona Skowrońska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich w magistracie mówi, że w ramach rozbudowy zielonogórskiego minizoo przewidziane są: budynki dla małpek, świnek pekińskich i lemurów wraz z wybiegiem, altana promocyjno-szkoleniowa i toalety. - Planowane są też ogrodzenie z paneli i niwelacja terenu, w tym trawniki, utwardzone ścieżki i przyłącza, przeniesienie azylu dla zwierząt oraz dostawa wyposażenia - ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, siedziska, tablice informacyjne i kraty pod drzewa - wylicza I. Skowrońska.

Projekt „Europark - Wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego do rozwoju turystyki w obszarze przygranicznym” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w partnerstwie pomiędzy miastem Zielona Góra oraz miastami Cottbus, Gubin i Guben. Jego całkowita wartość to ok. 2 mln 625 tys. euro. Wartość projektu dla Zielonej Góry to około 394 tys. 215 euro (ok. 1,8 mln zł).

Cottbus planuje rozbudowę swojego zoo - częściowy remont wraz z termomodernizacją starego pawilonu dla drapieżników oraz dobudowę nowego wybiegu dla ariranii amazońskich. W Gubinie i Guben będą m.in. rewitalizowane miejskie parki.

- Od wielu lat współpraca z niemieckimi partnerami rozwija się wzorowo - mówi Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta. - Bardzo się cieszę, że jesteśmy skuteczni i rozbudujemy nasze zoo, które cieszy się olbrzymią popularnością.

(rk)