Więcej normalności

21 Maj 2021
Komunikat resortu: „dotychczasowe luzowanie obostrzeń na razie nie powoduje przyrostów zachorowań w kraju”. Rzeczywiście, takiego wyniku, jak w miniony poniedziałek, Zielona Góra nie miała już dawno – ani jednego zakażenia koronawirusem i ani jednego zgonu z powodu COVID-19. Szkoły zapełniły się już uczniami. Czas na reanimację kultury.

No tak, wiadomo, to tylko poniedziałek…. ale szpitalne statystyki potwierdzają spadkową tendencję zachorowalności na COVID-19. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze dziś wszystkich covidowych pacjentów pomieściłby na jednym oddziale zakaźnym - w środę miał ich 29, a zamiast kwietniowych 6 ton tlenu nareszcie zużywa 1,3 tony. Czyli, prawie w normie.

Na ulicach też w końcu pojawiły się… twarze, na deptaku wiosenne ogródki restauracyjne, a w ławkach szkolnych dzieciaki i młodzież. I odpukać… resort zdrowia nie spodziewa się eskalacji zakażeń, mimo dalszego luzowania. 

Od dziś, 21 maja

… zielone światło dostały kina, teatry i filharmonie. W 50 procentach, bo tyle osób może być na widowni. Po prawie 11 miesiącach przerwy wraca więc Cinema City, choć z tygodniowym poślizgiem (28 maja) i bez popcornu, za to z filmową premierą - „Cruella” z Emmą Stone w roli tytułowej. Będzie trochę strasznie, trochę zabawnie - na szczęście tym razem na dużym ekranie.

Od wtorku bilety na seanse sprzedaje kasa Lubuskiego Teatru. – Ruszamy oczywiście ze spektaklami, ale to nie jest bardzo radosny start, bo wciąż nie wiemy, co będzie dalej. Pusty teatr podcina nam skrzydła. Aktor żyje jak gra, a my mamy już za sobą dwa sezony „w plecy” i za chwilę wakacje - mówi Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru i zapowiada: - Na razie dwie premiery: 29 maja spektakl „Pralnia”, a dzień później dla dzieci „Czytulisie”. Zagramy też „Revolutionary Road”  i inne spektakle. Przygotowujemy się też do nowego projektu. Razem z Teatrem Pieśń Kozła z Wrocławia chcemy wrócić do historycznej formuły teatru wędrownego i do końca lipca objeżdżać małe miejscowości, do których tzw. kultura wysoka rzadko dociera.

Powoli i ostrożnie wraca też Zielonogórski Ośrodek Kultury. Od 8 maja działa już Centrum Przyrodnicze, Planetarium Wenus rusza dzisiaj. - Od pewnego czasu pokazujemy się w miejscach nieoczywistych. Flash mob zagraliśmy w Focus Mall, w minioną sobotę byliśmy w parku Piastowskim, w środę na deptaku. Trafiają na nas przypadkowi przechodnie. Tak będziemy funkcjonować do końca maja i przez cały czerwiec. W ten sposób przypominamy zielonogórzanom o sobie i robimy próbę generalną – mówi dyrektor Agata Miedzińska. Już dziś (piątek, 21 maja) z okazji Światowego Dnia Kosmosu na Nocne Podglądanie Kosmosu zaprasza zielonogórzan Planetarium Wenus. Autorskie pokazy odbywać się będą co godzinę, od 19.00 do 24.00. A na przyszły tydzień, 29 maja, ZOK szykuje koncert galowy festiwalu FUMA, nareszcie z udziałem publiczności, którego gwiazdą będzie Grzegorz Turnau. 

Połowa publiczności na widowni nie zraziła też Filharmonii Zielonogórskiej. Zaglądamy w program, a tu… dziś o godz. 20.00 w sali MCM koncert jubileuszowy pod batutą Czesława Grabowskiego z okazji 65-lecia działalności Filharmonii Zielonogórskiej! A to ci prezent od resortu zdrowia.

A za tydzień

… jeszcze więcej luzu! Od 28 maja normalnie będą mogły już działać restauracje i kawiarnie (już nie tylko ogródki!) oraz baseny, siłownie, kluby fitness i solaria, choć na razie z pewnymi obostrzeniami. WOSiR w Drzonkowie już zapowiada, że dla klientów indywidualnych otworzy swoje podwoje 29 maja. Oficjalnie również od tego dnia nauka stacjonarna zastąpi zmianową w szkołach podstawowych i średnich.

Szczepmy się

Los kolejnych koncertów, spektakli i innych wydarzeń kulturalnych zależy również od respektowania przez nas zasad sanitarnych. W Polsce dotąd tylko 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, w tym prawie 440 tys. Lubuszan. Im Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zaproponował ostatnio nową, płatną usługę -  w punkcie pobrań w Pawilonie „U” (pok. 3) w dni powszednie w godz. 7.00-13.30 mogą sprawdzić poziom przeciwciał wyprodukowanych po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Jak twierdzą eksperci, brak odporności po zaszczepieniu dotyczyć może do 10 proc. populacji: osób starszych, z mniej sprawnym układem immunologicznym czy zażywających leki immunosupresyjne. Tym bardziej smuci fakt, że lecznica, z powodu ograniczonych dostaw szczepionek właśnie musiała odwołać szczepienia osób mających wyznaczone terminy zastrzyku na 24 i 31 maja. I nie tylko ona. Czasem ludzie chcą się szczepić, a nie mogą… Osobom starszym i mającym problemy z poruszaniem się pomaga w takim przypadku zielonogórski magistrat, oferując im możliwość bezpłatnego transportu do zielonogórskich punktów szczepień. W tym celu uruchomiono całodobowe numery telefonów, na które można zgłosić zapotrzebowanie przewozu. Przypominamy: 68 479 36 55 i 68 479 36 56. Dzwońcie!

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki