Więcej miejsc niż chętnych

13 Maj 2022
Miasto zakończyło nabór do przedszkoli. - Po raz pierwszy od lat nie musimy się głowić, gdzie by tu zaadoptować jakąś salę - mówi Jarosław Skorulski, odpowiedzialny za miejską oświatę.

To się dawno nie zdarzyło. Zakończył się już nabór do miejskich przedszkoli, bo miejsc w placówkach okazało się więcej niż zgłoszonych maluchów. Odrzucono tylko wnioski rodziców 83 dzieci: dwuipółlatków oraz spoza Zielonej Góry. W naborze nie brały też udziału dzieci z Ukrainy, które przyjmowane są w ramach adresowanego wyłącznie dla nich ministerialnie zwiększonego limitu w grupie, o trzy miejsca w każdej.

Miasto w tym roku dysponowało 1380 miejscami. W wyniku rekrutacji do przedszkoli już przyjęto 1227 dzieci - będą uczęszczały do placówek pierwszej, drugiej lub trzeciej preferencji aplikowanej przez rodziców. Opiekunom 151 dzieci, dla których zabrakło miejsca w wybranych przez nich przedszkolach, miasto po niedzieli, 15 maja, zaproponuje wolne miejsca w pozostałych placówkach.

- Każdy z rodziców tych 151 dzieci otrzyma ofertę, natomiast nie będzie to miejsce w przedszkolu położonym najbliżej ich adresu zamieszkania czy pracy - wyjaśnia Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie. Dodaje też: - Rodzic, który z tej oferty nie skorzysta, ma jeszcze do wyboru placówki niepubliczne, które miasto współfinansuje w wysokości 75 proc. kosztów utrzymania przedszkolaka.

Największym zainteresowaniem cieszą się przedszkola na osiedlach, które wciąż dynamicznie się rozwijają. Na przykład na Zastalowskim czy Czarkowie. - Tam miejsc ciągle brakuje. I choć rozumiemy rodziców, że trudno im odwozić dziecko na koniec miasta, to naszym obowiązkiem jest zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom mieszkańców Zielonej Góry i miasto z tego obowiązku się wywiązuje - stwierdza szef oświaty.

Najwięcej podań o przyjęcie do przedszkola, ponad tysiąc, złożyli rodzice trzylatków. Najmniej, około 90, pięciolatków. Miejsc gładko wystarczyło dla wszystkich z powodu… mniejszej liczby dzieci w wieku przedszkolnym. W tegorocznym naborze do przedszkoli od początku brały udział tylko dwa dodatkowo przygotowane oddziały w Akademii Talentów przy ul. Rzeźniczaka - mało w porównaniu z ubiegłymi latami - oraz placówki niepubliczne, które zadeklarowały, że nie będą pobierały czesnego i koszty utrzymania dziecka pokrywa w nich miasto: „Jacek i Agatka”, „Happy Days” i „Kraina Baśni”. Naboru z powodu braku miejsc nie było tylko w przedszkolu w Starym Kisielinie. Zmiany demograficzne wyraźnie dają o sobie znać.

- Myślę, że w perspektywie kilku lat będziemy szli w stronę ograniczania naboru, likwidacji grup, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz przywracania funkcji pomieszczeń przerabianych w latach boomu na sale dydaktyczne - prorokuje J. Skorulski.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki