Weź kryminał do ręki i ruszaj na spacer

24 Listopad 2023
Zielonogórski pisarz Krzysztof Koziołek zasłynął z kryminałów, które przyciągnęły rzesze czytelników. Kotlina Kamiennogórska, Sława, Zielona Góra to miejsca akcji kolejnych powieści. - Zapraszam mieszkańców naszego miasta na kontynuację „Wzgórza Piastów” - mówi autor.

Atrakcja turystyczna. Taki jest zamysł projektu, do którego został zaproszony autor poczytnych książek. - Pomysł polega na tym, aby zaangażować jedną z moich poprzednich literackich postaci, hrabinę Franciszkę von Häften, do frapującej literackiej wyprawy, która byłaby jednocześnie spacerem po przedwojennej Zielonej Górze - wyjaśnia K. Koziołek.

Jak miałoby to wyglądać?

Wycieczka po Grünbergu

- Z urzędem miasta, Visit Zielona Góra - Informacją Turystyczną oraz Towarzystwem Miłośników Zielonej Góry „Winnica” stworzyliśmy audiobook, który jest kontynuacją powieści kryminalnej „Wzgórze Piastów”. Projekt nosi tytuł „Wzgórze Piastów. Powrót hrabiny” i składa się z 10 odcinków, które zabiorą nas na wycieczkę po najciekawszych miejscach dawnego Grünbergu - mówi pisarz. - Aby to zobrazować: będziemy słuchali historii z udziałem hrabiny, jednocześnie podążając za akcją i odwiedzając wybrane lokalizacje. To swoiste połączenie literatury i turystycznej wyprawy. Szacuję, że na przejście całości trzeba będzie poświęcić od 4 do 6 godzin. Jako autor zapewniam, że nie będzie to czas stracony.

Godziny przygotowań

Przygotowanie 10 odcinków zajęło mniej więcej tyle czasu, co napisanie połowy książki. - Przy kryminale retro zebranie materiału, poszukiwanie ciekawostek w źródłach i dokumentach historycznych potrafi zająć tysiąc godzin pracy. Tu trwało to krócej, ale i tak było dużym wyzwaniem - przyznaje K. Koziołek. - Ale praca nie poszła na marne. Odkrywając zawartą w mojej historii zagadkę, dowiecie się wiele o samej Zielonej Górze. Na przykład nie każdy wie, że przy ul. Sikorskiego mieścił się tzw. Dom Stanów Miejskich. W przeszłości była tam karczma „U Starego Fryca”, w której nocowało kilku europejskich królów. Sam Fryderyk Wielki gościł tam 44 razy. To właśnie takie smaczki przedstawiam słuchaczom, którzy ruszą na spacer.

Wraz z „Powrotem hrabiny” odwiedzimy m.in. kapliczkę na Winnicy, Wieżę Braniborską, dawną wytwórnię winiaków Raetscha, pomnik Winiarki Emmy i dawną willę firmy Beuchelta, wytwórnię win musujących Gremplera, ogród botaniczny. - Nie chcę zdradzać wszystkiego, najciekawsze będzie przejście całości samemu. Aspekt literacki jest ważny, ale liczy się też, że jest to wyjątkowa atrakcja w skali kraju. Takie projekty zrealizowało zaledwie kilka miejscowości w Polsce. Nasz będzie opowiadać o atrakcjach, historii i dziedzictwie Zielonej Góry, wykorzystując do tego literacki spacer - zaznacza K. Koziołek.

Zakładka z kodem

Jak będzie można uczestniczyć w spacerze? - Poprzez stronę Visit Zielona Góra, gdzie znajdzie się specjalna zakładka. Będzie zawierała kod QR, który poprowadzi nas do historii przygotowanej przez pana Krzysztofa - tłumaczy Hubert Małyszczyk z Informacji Turystycznej.

Start projektu? - Zapraszamy mieszańców pod ratusz w niedzielę, 3 grudnia, o 12.00 na oficjalne otwarcie nowej trasy turystycznej, w którym weźmie udział autor „Wzgórza Piastów. Powrotu hrabiny” - dodaje H. Małyszczyk. W tym samym dniu o 17.00 w piwnicy dawnego Domu Stanów Ziemskich (ul. Sikorskiego 6) K. Koziołek poprowadzi spotkanie autorskie, na którym zdradzi kulisy powstania nowej atrakcji turystycznej Zielonej Góry. Wstęp wolny.

(md)