We wtorek otwarcie Centrum Przyrodniczego

7 Wrzesień 2015
To hit tegorocznego Winobrania. Od 14.00, we wtorek, zielonogórzanie będą mogli odwiedzać nowe Centrum Przyrodnicze przy ul. Dąbrowskiego. Jest tam co robić! Można oglądać, dotykać, kręcić korbami, dźwigać ciężary, pompować powietrze czy skakać jak kot. Podczas Winobrania - wstęp za darmo.

Zanim wejdziecie do dawnego Zakładu „B” Lumelu, bo tam mieści się Centrum Przyrodnicze, „Łącznik” postanowił sprawdzić, jak to wszystko działa. Wystawa mieści się na parterze budynku, w dawnych halach fabrycznych, pamiętających przełom XIX i XX wieku.

- Mamy dwie sale wystawowe. Na pierwszej zamontowano ok. 30 stanowisk interaktywnych. Druga sala przeznaczona jest na wystawy czasowe. Teraz prezentujemy niemiecką wystawę Via Regia – opowiada Krystyna Walińska, kierowniczka Centrum. – Zatrudniliśmy dziewięciu specjalistów, którzy będą podpowiadać i tłumaczyć, jakie ćwiczenie można zrobić na danym stanowisku. Najważniejsze, że wszystko możemy przetestować sami.

My postanowiliśmy sprawdzić, na czym to polega. Skorzystaliśmy z pomocy specjalistów Centrum. Co zobaczyliśmy? Sprawdźcie na zdjęciach obok.

Główna sala wystawowa ma ok. 1.000 mkw. powierzchni. Stanowiska podzielono na pięć grup tematycznych, zaznaczonych innymi kolorami. Są poświęcone fizyce i elektryczności, biologii, nauce o ziemi i nauce o człowieku. Tu sprawdzisz swój słuch, tętno, dowiesz się co mówią płuca…

Centrum rusza we wtorek, 8 września. Oficjalnie zostanie otwarte po uroczystej sesji rady miejskiej. Dla zwiedzających powinno być czynne po 14.00.
- Zachęcam zielonogórzan do aktywnego zwiedzania. Podczas Winobrania wstęp będzie za darmo – mówi prezydent Janusz Kubicki.

Ile czasu powinno się poświęcić na wizytę w Centrum?
- Ten, kto chce skorzystać z większości stanowisk, będzie potrzebował ok. 1,5 godziny – oblicza T. Walińska. A jak ktoś się wciągnie, może zabawi tu dłużej!

GODZINY OTWARCIA
Centrum Przyrodnicze będzie otwarte:
* od wtorku do piątku – w godz. 9.00-18.00,
* w sobotę i niedzielę – w godz. 10.00-16.00,
* w poniedziałki nieczynne.

CENY BILETÓW
Przypominamy, że podczas Winobrania wstęp do Centrum nic nie kosztuje. Później trzeba będzie kupić bilet:
* normalny – 10 zł od osoby,
* ulgowy – 7 zł,
* zbiorowy – 5 zł,
* dla posiadaczy kart ZGrani Zielonogórzanie 50+ i ZGrana Rodzina – 5 zł.

(tc)

SIŁA UŚCISKU

Robert Rektor: - To urządzenie mierzy siłę uścisku jednej i drugiej ręki. Myślę, że będzie jednym z popularniejszych w naszej placówce. Z dość prostej przyczyny. Chętnie skłania do rywalizacji, pewnie będą przy nim brylować chłopcy. Wyświetlacz natychmiast pokazuje z jaką siłą ściskamy uchwyt.

KULA PLAZMOWA


Agnieszka Żaba: - Obserwujemy jak wygląda przewodnictwo elektryczne gazów. Wewnątrz kuli wyraźnie widać świecące wiązki wyładowań elektrycznych, tzw. sznury plazmowe, które wędrują z centralnej elektrody w kierunki obudowy kuli. Zmiana następuje, gdy do kuli przyłożymy palec lub nawet całą dłoń. Wyładowania skręcają w jej kierunku. Dlaczego? Człowiek jest lepszym przewodnikiem elektrycznym niż powietrze otaczające kulę.

LEPKOŚĆ CIECZY


Ita Szczepańska, Natalia Pietrus-Czekałowska i Urszula Karwalajtys: - Trzy podświetlane cylindry są wypełnione różnymi cieczami - wodą destylowaną oraz olejem silikonowym o różnej lepkości. Przy każdym cylindrze są pompki pozwalające wdmuchiwać powietrze do środka. Obserwujemy jak powstające pęcherzyki płyną z różna prędkością. Zależy to od gęstości cieczy.

MODEL 3D


Kinga Olimpia Zawadzka: - W tej ścianie zamontowanych jest ok. 3.360 stalowych szpil. Z jednej strony odciskamy ciało lub dowolnie dobrany przedmiot. Szpilki są wypychane na drugą stronę i widzimy jaki kształt przybrał nasz przedmiot. Oczywiście największą atrakcją jest odciskanie ludzkich kształtów. Nie jest to łatwe, bo działamy na dużej powierzchni. Najlepiej najpierw odwzorować np. głowę i plecy a później po kolei nogi, ręce. Efekt gwarantowany.

DMUCHAWA BERNOULLIEGO


Krystyna Walińska: - Po uruchomieniu dmuchawy sprężone powietrze wypycha piłkę do góry, która dosłownie „wisi” w powietrzu. Obracając dyszę dmuchawy w różnych kierunkach, zmieniamy położenie piłki, która jednak nie spada na ziemię.

ELASTYCZNOŚĆ KRĘGOSŁUPA


Aleksandra Dyrkacz: - Tutaj możemy obserwować jak funkcjonuje kręgosłup, gdy siedząc na taborecie zmieniamy położenie ciała. Uwaga, ostrożnie siadamy na siedzisku, które jest ruchome. Potem kręcąc nim patrzymy jak w gablocie zmienia się wygląd modelu przedstawiającego nasz kręgosłup.

MUFLON


W Centrum Przyrodniczym możemy również obejrzeć wystawę tymczasową przygotowaną przez muzeum w Görlitz. Poznamy m.in. historię zwierząt przemieszczających się szlakiem Via Regia. W średniowieczu tą drogą do Europy Środkowej prowadzono z Azji bażanty. Można tu też zobaczyć wielokrotnie powiększonego czerwca polskiego. To niewielki pluskwiak, z którego otrzymywano cenny barwnik czerwony. Odgrywał on olbrzymią rolę w kulturze i gospodarce polskiej do połowy XVI w.

Zdjęcia Krzysztof Grabowski