We wtorek obradują radni

27 Styczeń 2013
Czy wtorkową sesję zdominuje dyskusja na temat stawiania w mieście nowych pomników? Radnemu Andrzejowi Brachmańskiemu nie podobają się "żołnierze wyklęci".

Czy teren położony między Rondem Nauczycieli Tajnego Nauczania, ul. Jaskółczą, Rondem Tomasza Florkowskiego i ul. Ogrodową będzie nosił nazwę - Park Kolei Szprotawskiej? O tym zdecydują radni na najbliższej sesji. Rozpocznie się ona o godz. 9.00 we wtorek, 29 stycznia.

Radni zajmą się też tematem budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych, który miałby stanąć u zbiegu ul. Podgórnej i Kupieckiej (przy wejściu na Wzgórze Winne). Wszystko wskazuje na to, że może to być powodem bardzo gorących sporó, których przedsmak mieliśmy już podczas audycji w Radio Zielona Góra.

Jak pierwszy rozpoczął radny SLD Andrzej Brachmański, mówiąc, że ten temat budzi sporo emocji (8 minita audycji). Argumentował, że część z tzw. żołnierzy wyklętych (chodziło o członków Narodowych Sił Zbrojnych) kolobarowała z Niemcami, część była zwykłymi bandytami. Nie podporządkowali się dowództu Armii Krajowej. Jeżeli koledzy nie wycofają się  z tego projektu, to ja złożę wniosek o upamietnienie osadników wojskowych z I i II armii Wojska Polskiego.

Natychmiast odpowiedział mu senator Stanisłąw Iwan. - Jest to oficjalne święto państwowe - mówił senator Iwan, inicjator upamiętnienia żołnierzy wykletych. - . Nie ma żadnych wątpliwości, że tych ludzi trzeba uczcić. A tutaj nie ma nawet gdzie kwiatów złożyć.
Senator przypomniał, że w jego rodzinie byli członkowie AK i WiN. Wg. niego pomnik mabyć duży głaz z atblicą, a nad nimi orzeł z rozpostartymi skrzydłami.
Z senatorem Iwanem zgadza się radny PiS Jacek Budziński. - Radny Brachmański myli się pod względem historycznym - tłumaczył. - Zasługi WiN dla odzyskania niepodległości są nie do przecenienia. Nie dziwię się ludziom lewicy, bo WiN przeciwstawił się władzy komunistycznej.

Podczas sesji będzie również mowa o opłatach za korzystanie z przystanków komunikacyjnych - projekt uchwały zakłada opłatę 5 groszy za jedno zatrzymanie środka transportu.
Emocje może wywołać sprawa projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Braniborskiej. Chodzi o brak zgody mieszkańców na postawienie w miejsce dawnego sklepu kilkupiętrowego obiektu mieszkalnego.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki