Wdychaj solankę dla zdrowia

20 Październik 2023
Mieszkańcy długo czekali na tężnię w parku Tysiąclecia. Już można z niej korzystać! Odkąd działa, robi furorę. - Czujemy się tu prawie jak w Ciechocinku - mówią zielonogórzanie.

Elwira Skalska i Stanisława Bitner nie potrafią usiedzieć na kanapie. Zgodnie twierdzą, że w zdrowym ciele, zdrowy duch! Najczęściej spacerują z kijkami, po sąsiedzku często zaglądają do parku. - Jesteśmy zachwycone, po zmianach jest fantastyczny. A tężnia to bomba, podobne działają w miejscowościach uzdrowiskowych. Będziemy wdychać solankę do woli, bo dobrze robi na górne drogi oddechowe - przekonują panie.

Krystyna Kowsz z córką Moniką nigdy nie widziały podobnego obiektu. Nie podróżują zbyt wiele. - Przyszłyśmy z ciekawości do tego przyjemnego parku i z nadzieją, że lepiej się poczujemy - mówią panie. Zapowiadają kolejne wizyty.

Tężnia solankowa z tarniną to obiekt rekreacyjny, naturalny inhalator o walorach leczniczych. Wytwarza naturalną mgłę z roztworu solanki wodnej spływającej grawitacyjnie po wiązkach tarniny wypełniających wnętrze tężni. Roztwór zawiera związki soli. Solankowa mgła wodna powstaje przy współudziale wiatru i słońca.

Obiekt składa się z tężni solankowej i pergoli inhalacyjnych po obu jej stronach. Pod pergolami zamontowano ławki.

Parkową tężnię zbudowano z konstrukcji drewnianej z drewna modrzewiowego w naturalnym kolorze, zaimpregnowanego i zabezpieczonego od ognia.

(rk)