W żłobku przybędzie miejsc

29 Kwiecień 2021
Placówka będzie mogła przyjąć 60 maluszków więcej. W miniony wtorek miasto podpisało umowę z Zakładem Remontowo-Montażowym Martex z Droszkowa na rozbudowę żłobka przy al. Wojska Polskiego 116. - Bardzo się cieszę z tej inwestycji, w Zielonej Górze brakuje żłobków - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Całe zadanie zamknie się w kwocie 1 mln 992 tys. 600 zł, z czego blisko 1 mln 595 tys. zł miasto pozyskało z rządowego programu Maluch +. Ma on na celu rozwój placówek opiekujących się dziećmi w wieku do trzech lat. Brakującą sumę urzędnicy dołożą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 - ok. 393 tys. 500 zł i z budżetu miasta - nieco ponad 5 tys. zł.

- Filię naszego żłobka przy Wojska Polskiego otworzyliśmy we wrześniu ubiegłego roku przypomniała Katarzyna Cichocka, szefowa Żłobka Miejskiego nr 1, który działa przy ul. Wandy. - Obecnie uczęszcza tu 36 dzieci. 4 maja rusza nabór, przyjmiemy dodatkowo 60 maluszków, co daje nam łącznie 96 miejsc. Zaczynamy remonty, aby od września ruszył powiększony żłobek.

W ramach inwestycji zaplanowano dodatkowe sale na piętrze - na potrzeby dwóch grup starszaków, budowę podjazdu dla wózków, schodów do wózkowni i nowe chodniki. Placówka otworzy własną kuchnię. Obecnie posiłki są dowożone z głównej siedziby żłobka. W planach jest remont piwnicy, gdzie zostaną utworzone magazyny, obieralnia i zmywalnia. Posiłki dotrą do dziecięcych stolików bezpieczną windą towarową (od piwnicy do pierwszego piętra). Szykuje się też remont tarasu. Cały budynek zyska nowe okna i elewację. Przed placówką pojawi się plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią.

Grzegorz Chudy, szef firmy Martex powiedział nam, że inwestycja zacznie się od prac ziemnych wokół budynku. - Zrobimy wykop pod izolację ścian fundamentowych, zerwiemy też stare chodniki - tłumaczył. - Nad całością będzie czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Wyrobimy się do 1 września.

- Bardzo się cieszę z inwestycji, bo od zawsze brakuje miejsc w zielonogórskich żłobkach - przyznał prezydent Janusz Kubicki, dziękując wojewodzie lubuskiemu Władysławowi Dajczakowi za rządowe wsparcie.

Wojewoda dodał, że w Zielonej Górze potrzeba ok. 560 miejsc w żłobkach. - Te 60 miejsc wypełni lukę, to dobry początek. Będziemy pomagać samorządom w całej Polsce. W ciągu ostatnich czterech lat utworzyliśmy w kraju ponad 1,5 tysiąca miejsc dla dzieci do lat 3 - wyliczał W. Dajczak.

- Czekaliśmy bardzo na nowe miejsca w żłobku publicznym - mówiła Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych. - Wykonawca ma krótki termin realizacji inwestycji, ale wierzymy w sukces. Rządowy program „Za Życiem” daje nam szansę ubiegania się o kolejne fundusze na żłobki.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki