W środę do Zielonej Góry przyjedzie minister edukacji. W nagrodę

27 Styczeń 2013
Za co ta nagroda? Za sześciolatki w podstawówkach. Niemożliwe! – Możliwe! – śmieje się wiceprezydent Wioleta Haręźlak. – Jesteśmy na drugim miejscu w kraju. Wyprzedza nas tylko Gdańsk.

Ale o co chodzi? O reformę edukacji zakładającą, że wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły – czyli nasze dzieci zaczną się wcześniej uczyć. Ten pomysł napotkał na opór rodziców, rząd przesuwał terminy, a część samorządów niewiele robiła, czekając na rozwój sytuacji.

Teraz, w ramach promocji tego programu, do najlepszych miast przyjedzie minister edukacji Krystyna Szumilas. Będzie w Zielonej Górze 30 stycznia. O 10.00 spotka się z nauczycielami w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej. Później odwiedzi przedszkole nr 8 i przejdzie do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie spotka się z sześciolatkami. Dla mieszkańców jednak najciekawsze będzie spotkanie z rodzicami pięciolatków, którzy muszą zadecydować czy posłać wcześniej swoje dziecko do szkoły, czy też nie. Rozpocznie się o 15.30 w budynku dawnego CKUiP przy ul. Długiej.

- Wizyta pani minister Szumilas, to forma wyróżnienia. Sporo zrobiliśmy, by przystosować nasze szkoły dla sześciolatków – tłumaczy wiceprezydent Haręźlak. – Wszystkie szkoły mają odpowiednie sale, świetlice i place zabaw przystosowane dla małych dzieci.

I bardzo dużo sześciolatków, które poszły do szkoły. Dwa lata temu było to 480 dzieci, w zeszłym 289. Plan na ten rok zakłada, żeby 1 września do szkół trafiło 500 maluchów.

- Myślę, że pani minister w Zielonej Górze po raz kolejny potwierdzi, że od reformy nie ma odwrotu i od 2014 r. wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły – dodaje Haręźlak. – Namawiam rodziców, by wcześniej posyłali dzieci do szkół, by w 2014 r. nie doszło do spiętrzenia dwóch roczników. Może to niepotrzebnie wydłużyć czas pracy placówki do późnych godzin wieczornych. Taki „podwójny” rocznik będzie przecież funkcjonował aż do matury.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki