W ratuszu o budżetach: miasta i obywatelskim

26 Czerwiec 2024
Podczas ostatniej sesji rady miasta Marcin Pabierowski otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 r. - Jest wiele rzeczy do poprawy po poprzedniej władzy. Mój gabinet intensywnie nad tym pracuje - podkreślał prezydent.

Sesja absolutoryjna to ważna chwila dla władz miasta, które przedstawiają jego stan i wykazują, w jaki sposób wykonały budżet zatwierdzony wcześniej przez radnych. W tym roku, z racji wyborów, sytuacja była wyjątkowa, bo choć całość referował prezydent Marcin Pabierowski, to w praktyce budżet za 2023r. realizował jego poprzednik.

- Tak skonstruowane są przepisy o samorządzie. Dlatego powinniśmy traktować to jako pewien bilans otwarcia. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy oceniali prezydenta Pabierowskiego przez pryzmat 2023 r. - mówił radny Robert Kornalewicz (KO). Wtórowała mu Agnieszka Chyrc (KO): - Powinniśmy dać czas prezydentowi, aby zaprezentował swoją wizję rozwoju miasta.

Nowy włodarz Zielonej Góry ostro zabrał się do pracy. Jak dowodził w swoim wystąpieniu, przez pierwsze 40 dni urzędowania jego gabinet odbył blisko 500 spotkań z różnymi podmiotami.

- Mieszkańcy oczekują od nas podsumowania oraz dogłębnej analizy stanu miasta. Dokładnie badamy sytuację. Niepokojący jest rosnący deficyt i zadłużenie. Odkryliśmy też inne problemy, niedociągnięcia m.in. w kwestii braku finansowania na funkcjonowanie kąpieliska w Ochli, przeprowadzenie Winobrania, budowę zachodniej obwodnicy. Podjęliśmy już szereg działań naprawczych, uzupełniamy dokumenty i niwelujemy zagrożenia - wskazywał M. Pabierowski.

Co udało się zrealizować w pierwszych tygodniach urzędowania?

- Przyśpieszyliśmy wywóz niebezpiecznych odpadów z Przylepu, wprowadziliśmy 12 proc. podwyżki dla pracowników urzędu. Miasto porozumiało się także z aptekarzami w sprawie dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy. Zatrudniliśmy ratowników i zabezpieczyliśmy fundusze na funkcjonowanie H₂Ochli, ale też zawarliśmy porozumienie ze starostwem i Powiatowy Urząd Pracy pozostanie w Zielonej Górze - wyliczał prezydent. - Jako miasto staramy się pozyskać dofinansowanie na zakup nowych pojazdów elektrycznych, termomodernizację budynków oświatowych i budowę kolejnych mieszkań komunalnych. Wiceprezydent Paweł Tonder spotkał się także z mieszkańcami osiedla Zacisze, aby w miarę możliwości oddalić planowaną drogę od ich domów. Podpisaliśmy już umowę na przebudowę ronda św. Urbana I. Obecnie jesteśmy w trakcie prac koncepcyjnych związanych z remontem i zadaszeniem amfiteatru. Chciałbym udostępnić zielonogórzanom odnowiony obiekt jeszcze w tej kadencji.

Radni przegłosowali zgodnie absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 r. i wotum zaufania dla prezydenta. Na sesji zatwierdzono także zmiany w zasadach Budżetu Obywatelskiego. - Współpraca miasta z mieszkańcami jest dla mnie kluczowa. Wprowadzamy pewne innowacje, po raz pierwszy będzie można głosować na projekty społeczne, związane m.in. z edukacją i sportem. Przeznaczymy na nie około 10 proc. funduszy BO. Wszystko odbędzie się w nowej formule, miasto zostanie podzielone na okręgi, a mieszkańcy będą głosować na cztery propozycje. Zachęcam do zgłaszania społecznych projektów, to będzie dla nas wszystkich ważny test - zaznaczył M. Pabierowski.

(md)